Kediniz için Bir Veteriner Seçmek

Veterinerler, vahşi ya da evcil tüm hayvanlara bakmak üzere eğitim alırlar şehirlerde ve banliyölerde veterinerler genellikle köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarla ilgilenirler. Hatta, veterinerlerin genellikle çiftlik hayvanlarına baktığı kırsal alanlarda bile daha çok ev hayvanlarına bakan bir tane veteriner bulunur. Bazı ev hayvanları veterinerlerinin sadece kedilere yönelik klinikleri olur. Bu veterinerlerin kelimenin tıbbi anlamıyla ”uzman” olmaları gerekmez, ama bunlar kedilerle iyi anlaşan kişilerdir. Olanakları kedilere uygundur ve ortamları tipik kedi köpek kliniklerinden daha sakin olur.

Farklı Hizmet Birimleri

Tüm veteriner kliniklerinin acil durumlar için gerekli tüm ekipmanlarının olması gerekir: röntgen cihazı ve acil durum araçları, temel laboratuvar cihazları ve anestezi sonrası bakım odası. Daha iyi şartlar işin yoğunluğuna, yere ve veteriner hizmeti için hayvan sahiplerinin ödeme gücüne bağlıdır.

Yer ve Fiyatlar

Yer ve fiyatlar arasında bağlantı vardır. Şehirdeki kliniklerin fiyatları kırsal bölgelerdekilerden daha yüksektir; çünkü kira, vergi ve maaşlar gibi masraflar yüksek nüfuslu yerlerde daha yüksek olur. Veterinerin masrafı çoğunlukla ücretine yansır.

Veterinerinize Ziyaret Edip Sorular Sorun

Kediniz için Bir Veteriner Seçmek Veterinerinize Ziyaret Edip Sorular Sorun Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiDiğer kedi sahipleri öneri almak için en iyi kaynaklardır. Kendinizi ve kedinizi bir kliniğe bağlamadan önce veterinerle görüşün ve var olan teçhizatlarını görün. Holistik sağlıkla ilgileniyorsanız tamamlayıcı sağlık uygulamalarının yapılıp yapılmadığını sorun. Klinikte kaç veteriner çalıştığını ve çoğunlukla bir tanesiyle görüşmenizin mümkün olup olmadığını öğrenin. Alanları kısıtlı olsa bile, bir veterinerin ameliyathane, muayenehane ve kedilerin kalcakları yerleri göstermeye gönüllü olması gerekir. Klinik biraz koatik görünebilir ama ortam yine de temiz ve iyi organize edilmiş olmalıdır.

24 Saat Acil Servis

Her veteriner 24 saat acil servis sağlamalıdır. Bu hizmetin nasıl verildiğini araştırın. Aranacak özel bir telefon numarası var mı? Acil servis başka kliniklerle rotasyon için de mi sağlanıyor? Veterinerinizin kullandığı bir acil servis ve özel bakım ünitesi var mı? Eğer varsa kedinizin tıbbi raporlarına ulaşabiliyorlar veya gerek olduğunda onlar veterinerinizi arıyorlar mı?

Veterinerinizin Nitelikleri

Kediniz için Bir Veteriner Seçmek Veterinerinizin Nitelikleri Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiTürkiye’de veterinerlik yapabilmek için öncelikle yurt çapındaki üniversitelere bağı veterinerlik fakültelerinden birinden mezun olmak gerekir. Çalışma izni almak için ise Tarım Bakanlığı’na başvurulur. Ruhsat alındıktan sonra muayenehane açabilmek için Türk Veteriner Birliği’ne bağlı Veteriner Heklimler Odası’na kayıt olmak gerekir. İşini özel olarak yapacak hekimler, klinisyenler, özel sektörde çalışanlar odaya üye olmak zorundadır. Ancak 6343 sayılı yasa gereği kamuda çalışanlar, isterlerse odaya üye olurlar.

Sigorta

Kediniz için sağlık sigortası yaptırarak beklenmedik veteriner masraflarına hazırlıklı olabilirsiniz. Evcil hayvan sağlığı sigortası her ne kadar Türkiye’de yerleşmemişse de bu hizmeti veren birkaç sigorta şirketi vardır. Bunun için veterineriniz size önerilerde bulunabilir. Ücretlet ve sigortanın neleri kapsadığıya ilgili ayrıntıları sigorta şirketinden öğrenebilirsiniz. Başka bir seçenek olarak, kendi kendinizin sigortacısı gibi davranabilirsiniz. Her bir kediniz için güvenli bir yatırım hesabına sigorta ücretine eşit bir miktarı yatırın. Sigorta şirketi rakamları ilk yılda poliçelere ödenen paraların yüksek olduğunu ama kedi on yaşına varana kadar bu rakamın düştğünü gösteriyor, daha sonra ise her eklenen yılda artış gösteriyor. Kediniz türüne özgü bir kediyse zamanla yaşlandığında beklenmedik veteriner masraflarınız artacaktır.