Kedinizi Muayene Etmek

Kedinizi muayene olmaya eğitin, bu, evde bazı muayeneleri yapabileceğiniz anlamına gelir. Rutin ev kontrolleri sorunların erkan anlaşılmasını sağlar, ki bu süreçte tedavi de daha kolay olur. Ayrıca muayene edilmeye izin veren bir kediyle veteriner de çok daha kolay çalışır. Aşağıdakilerin hepsini bir kerede yapmaya çalışmayın bir bölgeyi inceleyin, ardından kedinizi oyunlar ve ödül mamalarıyla ödüllendirin.

Ağırlık, Hareketlilik ve Görünüş

Kedinizi Muayene Etmek Hakkında Her Şey Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği Kedinizi Muayene EtmekKendinizi kucağınızda kedinizle banyo tartınızda tartın, ardından kendi ağırlığınızı bu rakamdan çıkarıp kedinizinkini bulun. 225 gr.lık bir değişiklik pek dikkat çekmez ama genellikle tıbbi olarak önemlidir, bu yüzden tartınız çok iyi olmalıdır. Kedinizin görünüşü sağlığı hakkında iyi bir göstergedir. Kürkü doğal parlaklığını korumalıdır. Matlaşma ve parlaklığın azalması genellikle içteki bir sorunu yansıtır. Aşağıdaki semptomlardan herhangi biri aynı gün veterinerinize gitmeniz gereğini işaret eder:

  • Kalkmakta, oturmakta ani zorluk ya da rahatsızlık;
  • Sendelemek, düşmek ve daireler çizmek;
  • Başın bir tarafını aşağıda tutmak;
  • Beklenmedik huzursuzluk;
  • Şişkin karın;
  • Tuhaf göğüs hareketleri;
  • Kas spazmları;
  • Herhangi bir akut vücut şişliği;
  • Ağlama, inleme ya da uluma.

Kedinizin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bir kedinin normal vücut sıcaklığı 38°C ile 39°C arasındadır. Sinirsel heyecanlar ya da korku bir kedinin ateşini yükseltir. Cam, cıva içli bir termometre kullanın, dereceyi sallayıp suda çözünen bir jelle kayganlaştırın. Yavaşça termometreyi kedinizin rektumuna 2,5 cm. sokun, bu pozisyonda 90 saniye tutun. Çıkarın silerek temizleyin ve okuyun. Rektal veya kulak dijital termometrelerini kullanmak basit, okunuşları ise kolaydır. Kediniz bundan rahatsız olursa ağızdan ateş almaya asla kalkışmayın.

Kedinizin Vücut Sıcaklığı Ne Anlama Gelmektedir?

°C °F Nedeni ve Yapılması Gerekenler
41+ 106+ Çok yüksek ateş. Hemen serinletin ve acilen veterinere götürülmeli.
40.6 105 Tehlikeli.Aynı gün veterinere götürülmeli.
40.0 104 Yüksek ateş. Aynı gün veterinere götürülmeli.
39.4 103 Orta ateş. Önersini almak için veterinerinizi arayın.
38.9 102 Normal.
38.3 101 Normal.
37.8 100 Normal.
37.2 99 Normal altı. Aynı gün veterinerin önerisi alınmalı.
36.7- 98- Hipotermi. Kedinizi sıcak tutun ve hemen veterinere götürün.