Kedi sahipleri bir kediyi evin içinde tutmanın mı dışarı çıkmasına izin vermenin mi daha iyi olduğu konusunda farklı fikirlere sahiptirler. Kediler doğal olarak kendi başlarına buyruk hayvanlardır ama ev kedileri, dışarıda dolaşması halinde  önemli tehlikelerle dolu olduğunu bilmeniz gerekir.

ABD’de kedilerin çoğu evin içinde yaşamaya devam ederler ve belli başlı veya uluslararası kedi dernekleri ile çoğu kedi yetiştiriciler evcil kedileri sahiplendirmeden önce, yaşam koşullarına uygun ev ortamında yaşamaları gerektiği gibi bazı kriterle uygun olduktan sonra kedi sahiplendirme yapmaktadırlar.

Ayrıca Amerika da yaşan insanların büyük çoğunluğunun cins kedilere sahip oldukları ve bu kedilerin çalınma ihtimalin daha fazla olduğunun savunurlar. Cins Kediler dışarıda hayvan saldırılarına karşı kendilerini  savunmada daha yetersizlerdir. Bununla birlikte dışarıda bahçede , sokakta yaşayan diğer hayvanlardan parazit veya virüs bulaşması da mümkün olabiliyor. Bu sebep den dolayı kedinizi dışarıya çıkarırken, veteriner veya Seyehat gibi durumlarda standartlara uygun kedi taşıma çantası ile yolculuk yapabilmektedirler.

Ev Kedisini Besleme

Ev kedileri daha güvenli ve uzun hayat sürerler ama onların sıkılmalarına ve strese girmelerine engellemek için ev arkadaşınıza yeterli vakit ayırmanız gerekir. Ayrıca  siz evde olmadığınızda sıkılmadan vakit geçirecek oyun alanı gibi gerekli çeşitlilik sağlamanız gerekmektedir. Bu,egzersize teşvik edecek oyuncaklar kadar sizinle geçirecek bolca oyun vakti anlamına da gelir. Kedinin yükseklere çıkma dürtüsünü tatmin etmesi için yuvası da olan tırmalama tahtası gerekmektedir.

Dışarıda serbestçe dolaşan kediler ev kedilerine göre daha doğal bir varoluş içindedirler ancak kaçınılmaz olarak çok risk altındadırlar.

Ev Kedisi

Avantajlar

 • Kediniz, köpeklerden ve yırtıcılardan korunur.
 • En sık rastlanan ölüm nedeni olan arabalardan ve açık bir araca tırmanıp o araçla birlikte götürülme olasılığından korunur.
 • Bahçe kimyasalları ile zehirlenme fare gibi zehirlenmiş parazitli avlar yeme riski yoktur.
 • Ev kedileri dışarıya teması az olduğu için hastalık veya parazit kapma olasılıkları daha azdır.
 • Kedinizin başka hayvanlarla kavgalara karışmasına gerek kalmaz böylece kaçınılmaz yaralanmalar ve enfeksiyon kapmaların önüne geçilmiş olur.
 • Kediniz komşularınızı rahatsız etmez ya da vicdansız bir kimseden gelecek risklere maruz kalmaz.
 • Kediniz bu durumda kuşlara ve  diğer minik hayvanlara  zarar veremez.

  Dezavantajlar

 • Ev hayatı dışarısı kadar uyarıcı değildir-kokular,sesler ve dokular değişmez.
 • Kediniz,oyun  ve egzersiz de dahil olmak üzere gereksinimlerinin karşılanması için size bağımlıdır.
 • Kediniz sıkıldığı veya sinirleri bozulduğu için davranış bozukluğu sergileyebilir.
 • Pencereler ya da kapılar açık bırakıldığında çıkabilir ve üst katta ki bir pencereden atlayarak kendini yaralaması ihtimali yüksektir.