Kediler bağımsızlıklarıyla tanınırlar,ama aynı zamanda çok sosyal hayvanlardır. Birlikte yaşayan iki kedi siz evde olmadığınız saatlerde  birbirleri ile oyun oynarak iyi vakit geçirebilirler,bunun için de eğer eviniz uygunsa aynı batında doğmuş bir çift kedi almanız iyi fikir olabilir.

İkilinin Birlikteliği

Kedilerin çoğu bir kedi arkadaştan mutlu olurlar. Birbirleriyle oynar ve  koltuklarınızı tırmalama gibi zarar verici davranışlarda daha az olur,hem kedi arkadaşı olduğu için hemde ihtiyaç duyduğu tırmalama tahtası olduğundan zarar verme olasılığı azdır.

Eğer iki yada daha fazla kedi seçmeye karar verdiyseniz o zaman bunu yapmanın en iyi yolu birlikte yaşamaya alışkın kediler almaktır- İdaeli aynı batında doğan veya birlikte büyüyen yavrularıdır. Farklı batınlardaki yavruları genellikle kolayca bir araya getirebilirsiniz, ama farklı evlerden iki yada daha fazla yetişkin kedi bir yere getirmek sorun yaratabilir.  Böyle bir durumda davranış bozuklukları neredeyse kaçınılmaz olacağından çok deneyimli bir kedi sahibi değilsiniz ondan kaçınmalısınız.iki yetişkin kedi aynı anda bir evde yaşamasından daha önce birinin yaşadığı eve ikinci getirmek daha kolaydır. Evde yaşayan yetişkin kedi başka bir yetişkin yerine bir  yavruya daha hoşgörülü davranacaktır çünkü bir bebek onun otoritesi için daha az tehdit oluşturur.Aynı şekilde diğer cinsiyetden bir kediyi de daha kolay kabullenecektir. Eve ilave bir yetişkin getirmek zordur,ama iki kedininde göreceli olarak istikrarlı ve sosyal olmaları ve tanıştırmaları sırasında kurallara uygun hareket edilmesi halinde mümkündür.

Genelde üç veya daha fazla kediyle başa çıkmak iki kediden daha zor değildir. Ancak her kedininin gereken ortama uygun alan  ve zaman yarattığınızdan emin olmalısınız. Sahip olduğunuz her kediyle masraflarınızın da artacağını aklınızdan çıkarmayın:iki üç ya da daha fazla kediniz varsa mama kedi kumu masrafınız biraz yüksek olabilecektir.

Yaşça daha büyük kediler yavruların oyuncu olmalarından rahatsız olabilirler ama genellikle uyumludurlar. Çoğu kedi bir arkadaşla daha mutlu olur ve aynı batında doğan iki kedi genellikle birbiriyle iyi geçinirler.