Kedimi Yavru mu Yetişkin mi Almalıyım?

Kedi sahiplenirken çoğu insanın aklına ilk gelen yavru bir kedi olur. Ancak yetişkin kediler bebek olanlara göre belirgin bazı avantajlara sahip olabiliyor. Yetişkin bir kedi sizin hayat tarzınıza daha uyum sağlayabilir, fakat kedinize eğitim vermek için fazla zamanınız olmuyorsa ön görülebilir.

Yavru Kediler

Bir yavru kediye karşı koymak zordur. Onun büyümesini seyretmek  eğlencelidir, doğal olarak çok canlıdır, sizin şartlarınıza kolayca uyum sağlar. Ancak yavru kediler,diğer tüm hayvan yavruları gibi yoğun ilgi isterler.

Küçük bir midesi olduğundan ve bol bol beslenmesi gerektiğinden günde bir çok kez yemek yemesi gerekir. Doğal bir başını belaya sokma yeteneği vardır, bu yüzden de evinizi yavru kedilere dayanıklı hale getirmeniz ve kedinizi sıkı gözlem altında tutmanız gerekir. Ayrıca kedinizi eğitmek-örneğin pençelerini ev tekstil ürünlerinden uzak tutmasını öğretmek-için zaman ayırmanız şarttır.

Yavru kediler bol ilgi ve sevginin yanı sıra sık sık sahipleri ile birlikte oynamaya da ihtiyaç duyarlar. Çocuklarınız varsa küçük bir kedi yavrusu ile oynamaya ve onun gelişimine takip etmeye bayılacaklardır. Ama yavru kediler sertçe tutulduklarında kolayca incinebilirler ve kedinin kırılganlığını anlamayan küçük bir çocuğa karşı kendilerini savunamazlar.

Yetişkin Kediler

Hayvan barınaklarında sıcak bir yuva arayan pek çok yetişkin kedi bulunur. Yavru kediler kadar sevimli olmasalar da yetişkin kedilerin kendilerine özgü avantajları vardır. Bir kere, eğitimin almıştır. Rutin aşıları yapılmıştır. Bu sayede veteriner faturalarınız daha düşük olur. Daha az ilgi talep ettiği ve günde sadece iki kez mama yediği için az zaman ayırabilirsiniz.

Kediniz zaten büyümüş olduğundan görünüşü ve karakteri oturmuştur olur.Böylelikle sahiplendiğiniz kediyi bilmiş olursunuz.  Yavru kedi kadar oyuncu değildir, ama bu, size saldırmasının veya en sevdiğiniz koltuğu oyuncu değildir, ama bu, size saldırmasının veya en sevdiğiniz koltuğun tırmalamasının daha düşük bir ihtimal olduğu anlamına gelmez.

Ev kedisi sahiplendiğiniz zaman bu oran daha azdır. Yetişkin bir kedinin silinmesi zor davranış bozuklukları olabileceğini de akıldan çıkarmamak gerekir. Dürüst bir hayvan sevgisi olan kedi yetiştiricisi veya  barınak sorumlusu bilinen davranış özelliklerini size    anlatacak ve bunlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda size bilgiler verecektir.

Yetişkin bir kedi de aynen yavru kedi gibi size bağlanabilir, ama sizi sevmesi ve yaşam tarzınıza uyum sağlaması biraz daha fazla zaman alabilir.