Kedilerde İyi Beslenme

Kediniz beslenme konusunda ”zorunlu bir etobur”dur. Bitkisel yağ ve proteini gereksindiği aminoasitlere ve yağ asitlerine dönüştüremez, et olmazsa ölür.

Aslında Yiyecek Nedir

Aslında Yiyecek Nedir Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiYiyecek enerjidir ve enerji protein, yağ ve karbonhidrattan gelir. Protein kendisini oluşturan, bedenin uzuvlarının büyümesine ve tamir olmasına yarayan, aminoasitlere parçalanır. Yağ, kendini oluşturan temel birimlere, sağlıklı hücreler ve etkin bir bağışıklık sistemi için zorunlu olan yağ asitlerine parçalanır. Lif biçimindeki bazı karbonhidratlar çözünmezken, çözünen karbonhidratlar acil enerji gereksinimi için parçalanarak şekere dönüşürler. Enerji kilo kaloriyle ölçülür (kcal) ve sıklıkla kalori olarak adlandırılır. Kedinizin büyümesi durduktan sonra her gün alınan kalori miktarının, her gün harcanan kalori miktarından çok olmaması gerekir.

Kedilerin Kendilerine Özgü Gereksinimleri Vardır

Kediler çoğu aminoasitleri yedikleri proteinlerden üretirler ama sadece etten alınan taurine adlı aminoasidi üretemezler. Taurine eksikliği körlüğü ve kalp hastalığına yol açar. Hayvansal yağ, araşidonik asit ve linoleik asit gibi temel yağ asitlerini içerir. Bunlardan araşidonik asit kanın pıhtılaşması, üreme ve kürkün sağlığı, linoleik asit ise vücudun büyümesi, yaraların iyileşmesi ve karaciğer fonksiyonları için gereklidir. Kediler göz sağlığı için gerekli A vitmini üretmezler, balık yağı ve karaciğer gibi, doğal A vitamini açısından zengin hayvansal besinleri ile beslenme gerekir.

Lifin Değeri

Lif, kedinin diyeti için önemlidir ve doğal bir parçasıdır. Çözünen lifler sindirimi yavaşlatırken çözünmeyen lifler bağırsak hareketlerini uyarır. Lif ayrıca kandaki fazla yağın, yangılı bağırsak hastalığının tedavisinde ve obezitenin kontrolünde etkilidir.

Vitaminler Önemlidir

Kedilerde İyi Beslenme Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Kuru Mama Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği VitaminlerD vitamini, kalsiyum ve fosfor kemik gelişimi için gerekliyken, kedinin ürettiği K vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir. E vitamini yağın metobolize olmasına yardımcı olur. Antioksidan olarak zarları zedeleyen serbest radikaller olarak adlandırılan kimyasalları temizler. Suda çözünen vitaminler arasında B grubu ve C vitamini yer alır. Kediler C vitamini üretir, bu yüzden verdiğiniz katkılar, konusunda dikkatli olun. Fazla C vitamini oksalat adı verilen bir madde olarak vücuttan çıkar. Kedilerde son yirmi yılda idrar kesesi oksalat taşlarında artış yaşanıyor. B-grubu vitaminlerin sağlığın korunması ve metabolizmada farklı rolleri vardır. Son zamanlarda, B vitamini folik asit yoksunluğunun insanlardaki kalp rahatsızlığıyla ilgisi olduğu anlaşıldı. Aynı durum kediler için de geçerli olabilir.

Sağlıklı Mikrobesinler

Kalsiyum ve fosfor, hücre zarı ve sinir fonksiyonları için olduğu kadar kemik oluşumu için de hayati önem taşır. Ette kalsiyum düzeyi düşüktür. Sadece ete dayalı bir diyet ciddi kemik ve eklem sorunlarına yol açabilir, fazla kalsiyum desteği ise çinko eksikliğine yol açabilir. Demirin kırmızı kan hücresi üretimi için hayati önemi vardır. Sağlıklı enzim sistemi için gerekli bir mineral olan selenyum, başka bir doğal antioksidandır. Ayrıca bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Sodyum hücre zarlarına besin taşınmasına yardımcı olur.

Kedilerde Beslenme

Kedinizi beslemenin en basit ve en güvenilir yolu kedinize özgü gereksinimlerine uygun çeşitli besinler vermektir. Bazı uzmanlar bir diyetin sürekli olması gerektiğini söylerken, benim fikrim kedilerin çeşitlilikten hoşlandığı yönünde. Değişiklikleri yavaş yavaş yapın. Bu, bağırsaklardaki bakterilerin yeni sindirim koşullarına uyabilmesini sağlar.

Kuru Kedi Maması

Kedilerde İyi Beslenme Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Kuru Mama Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiKedinizin beslenme şekli için kuru mama kullanışlıdır ama kediniz için en iyisi olduğu kesin değildir. Bu mamalar basınç altında pişirilir, ardından kurutulurlar. Lezzet için yağ üzerlerine spreylenir ama ısı, nem, ışık ve hatta oksijen yağı bozduğundan kuru mamalara koruyucu eklenmesi gerekir. Antioksidanlar çok iyi koruyuculardır ve serbest radikalleri yok ettiklerinden yiyecek koruyucusu olarak oldukları kadar kediler için de iyilerdir. C vitamini ve E vitamini sıklıkla kullanılan antioksidanlardır.

Yaş Kedi Maması

Isı sterilizasyonu ve vakumla kapatma, teneke kutudaki ya da havası alınmış paketlerdeki yiyeceklerde bozulmayı engeller, bu yüzden koruyuculara gerek yoktur. Konserve gıda lezzetli olmasına rağmen dişlere ve dişetlerine bir çalışma sağlamaz, ayrıca bu besinler hemen tüketilmediğinde bozulmaya açıktır.

Evde Pişirilen Yiyecekler

Kedi aracı bir konak olduğu ve kendisi de bundan etkilenebildiği için, Toksoplazma gondii adlı paraziti barındırabildiğinden çiğ et vermekten kaçının. Sadece proteine dayalı diyetten kaçının. Sadece tonbalığına dayalı bir diyet ciddi karaciğer sorunların yol açabilir. Sadece kas halindeki etten oluşan diyet kemiklerde kalsiyum eksikliğine yol açacaktır. Kedinizin diyeti için malzeme seçerken hep insan tüketimine uygun malzemeler kullanın.

Kedilerin Gereksinimleri Yaşa Göre Değişir

Kedinizin enerji gereksinimi etkinlik ve soğuk havayla artar ve ileri yaşlarda düşer. Yaşlı kediler daha iyi kalite, kolay sindirilen protein, vitamin ve mineral düzeyi yükseltilmiş mamalardan yarar sağlar. Yüksek düzeydeki antioksidanlar, yaşlı kedilerde daha sık görülen doku zararını azaltır.

Yiyecek Alışkanlıklarındaki Değişiklikler

Sağlıklı bir kedi her zaman iştahlıdır. Çok az fiziksel ve zihinsel aktivitesi olan, eve mahkûm kedilerin iştahının fazla olması sıkıntıdan kaynaklanabilir. Yine de kilo almadığı halde iştahı artmışsa, bu, diyet ya da fazla salgı yapan tiroid gibi bir hastalığa işaret ediyor olabilir. kediniz az yiyor ve mamasını didikliyorsa bundan endişelenmek gerekir. Didikleme bir diş ya da diş eti hastalığının, tat ve koku duygusunun azalmasının belirtisi olabilir. Bu, gerisindeo labilecek çeşitli hastalıkların önemli bir işaretidir.

Yiyecek Bağımlılıkları

Kedinizin diyetini çeşitlendirmek, kullandığınız mama besin özellikleri açısından tam değilse, sorun yaratabilecek bir durum olan, kedinizin tek tür mamaya bağımlı olmasını önler.

Yağ Sorunu

Seks hormonları metabolizmayı etkiler. Bu hormonlar, kısırlaştırma ya da yaşlanma dolayısıyla azaldığında, birçok kedi kilo alır. Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra, artan etkinlik enerji tüketimini arttırır ve fazla kilo alımını durdurur. Başka bir seçenek olarak, üç hafta içerisinde yavaş yavaş  verdiğiniz mamanın miktarını yüzde yirmi ortanında azaltabilir ya da daha düşük kalorili bir mamaya geçebilirsiniz. Kediniz büyük olasılıkla ameliyat öncesi kilosuna dönecektir. Kilo kaybediyorsa her zamanki diyetine dönün. Kediniz tarafından daha fazla mama için taciz ediliyor olabilirsiniz, kediyle psikolojik savaşa girmeyin. Bu konuda veterinerinize danışın.

Diyet ve Alt Üriner Sistem Sorunları

Bazı kediler, idrarlarında, alt üriner sistemi sorunlarıyla ilgili, yapışkan maddeler üretirler. Üriner kristal birikimi dolayısıyla idrarın çıkışı ya kısmen ya da tamamen bloke olur. Hasta kedilerin yaş meme yemesi iyi olabilir. Bu idrarı sulandırır.

Tüy Topakları

Sık temizlik ve bakım yapmanız, kedinin kendisini temizlerken yuttuğu tüyleri azaltır ama tamamen sona erdirmez. Tüm önemli kedi maması üreticileri, pompa işlevi görerek tüyleri mideden iten ve sindirim sisteminde toplanmasını önleyen, lif eklenmiş ”tüy topağı diyeti” üretirler. Başka bir etkin seçenek ise, malt lezzetli beyaz parafin laksatiflerdir. Bazı kediler yine de bu tür ilaçları almaya tepki gösterir.