İnsanın kediyi çeken yanı onu önemsemesi ve rahat bir yuva ile av bölgesi vermesiydi. Şunu unutmayın, kedi insana bir dilenci olarak gelmemiştir. O kendisini besliyordu ve bununla birlikte insana fareleri avlamakla büyük yarar sağlıyordu. İnsanlarla kedi güzelliğini sunuyor, buna karşı sadece rahat bir dinlenme yeri istiyordu. Her zaman insan kediyi kendisine bağlayabilmek için çok değerli ve güzel yiyecekler vermiştir. Yaşlı hayvanlarda bu, hak ettikleri bir emeklilik gibi yorumlanmıştır. Günümüzde kedilerin insan tarafından beslenmeye muhtaç durumda olması onların suçu değildir. Onu beslerken ona iyilik yapmış olmuyoruz, aksine her kedi kendi kendini beslemek için ava çıkmak ister. Hasretle karanlık köşesine, ya da banyonun deliğine bakarlar, orada pusuda beklerler. Şu konuda birleşelim: Her kedi sahibi, kedisini türüne uygun beslemelidir. Mutlu çiftlik kedileri bile fare avıyla doymamaktadır, onlara ayrıca yiyecek de verilmelidir.

Kedi Maması

Kedinin ideal bir yiyeceği vardır, o da faredir. Bir fare yüksek değerli albümin, lezzetli organlar, nebati maddeler ve hazmedilemeyen parçalardan oluşuyor. Sonuncusu hazmı kolaylaştırıyor ya da rahat bir biçimde geriye çıkarılıyor. Buna göre kedi yiyeceği de fareden esinlenerek oluşmalıdır. Bu tabi ki masada arta kalanlardan oluşturulamaz. Siz de çöplüklerde yaşayan yapılı kedileri gördünüz, ama onlar yarı vahşi oldukları için av ile de beslenirler. Bunlardan sadece sert ve güçlü olanları hayatta kalacaklardır.

Tabii ki hayvan sever, kedisinin dayanıklılığını denemeyecek ve ona türüne uygun yiyecekler verecektir. GÜnümüzde bunu fabrikalarda yapılan hazır yiyeceklerle en iyi şekilde yapabiliriz. Hazır yiyeceklerde gerekli olan geliştirici maddeler, yüksek besinli albümin, yağ, karbonhidratlar ve yaşam için gereken vitaminler üretici tarafından garanti edilmektedir. Sağlıklı ve uygun bir hazırlamaya dikkat ederseniz kedinizin yiyeceğini kediniz de yapabilirsiniz. Etten hiçbir zaman vazgeçilmez. Kediler her tür eti sever. Çok yağlı olmamak kaydıyla her çeşit eti pişmiş ve küçük parçalar halinde verebilirsiniz. Etin suyu da kuru mamanın ıslatılmasında kullanılabilir.

Kedi Maması

Yumurta çok değerli besindir. Ama yumurta akı pişirilmelidir. Çiğ yumurta akının içinde B vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde olduğu için çiğ halde verilmez. Yumurta sarısı ise çiğ ya da pişirilmiş verilebilir.

Patates, makarna vb. nişastalı besinleri kedi sadece pişirilmiş bir şekilde değerlendirir. Kedilerin enerji sağlaması açısından önemlidir. Bu yiyecekler şişmanlatabilir, o nedenle kilolu kedilere verilmese de olur. Peynir ve beyaz peynir çok değerli yiyeceklerdir, ama çok az tuz içermelidir. Sebzeler hazım için ve dengeli bir beslenme için gereklidir, besin değeri çok azır. Ancak kedinizin sebzeyi yemesi için etle birlikte pişirilmesi ya da köfte içinde ezilmesi gerekir. Bunu bilmeniz şişman kediler için yararlıdır. Balık çok kıymetlidir, ama balıkta ısıya dayanıksız ve çok önemli bir vitamini etkisiz hale getiren thiamin adlı bir enzim olduğu için pişirilmesi gerekir. Eğer haşlarsanız balıktaki besleyici maddeler ölür. En iyisi ızgara yapmaktır. Fosfor açısından zengin ve hazmı kolay olan balık, kılçıkları ayıklanarak verilmelidir.

Ciğeri kediler çok severler. Yüksek besin değerli bir yiyecek olmasına karşın diyet görevini de üstlenir. Çiğ ciğer ishale, pişirilmiş ciğer ise kabızlığa neden olabilir. Çok fazla ciğer tehlikeli, fazla vitamin beslenmesine yol açabilir. Bu nedenle sık vermemek yararlıdır. Çimen besin değeri olmayan bir kabın içine yerleştirildiğinde kediler tarafından hazımı ayarlamak için kullanılan ve çiğnendikten sonra kılları da dışarıya bırakacak bir sistemdir. Evde bir saksı içinde pencere kenarında ya da balkonda çim yetiştirebiliriz. Bunları biraz büyüyünce odanın aydınlık ve güneş alan bir yerine koyarak kedinin bundan yararlanması sağlanabilir. Kediler herkesin düşündüğü gibi kemiği dişlemeyi sevmezler. Küçük kemikler büyük oranlarda tıkanmalara ve yaralanmalara neden olabilir.

Kediler tavuğu da çok sever. Hazmı kolaydır. Yalnız balıkta olduğu gibi kemiklerin ayıklanması gerekir. Özellikle ishal olan kediler için yararlıdır. Şuna dikkat etmelisiniz: Kediler ağız tadını bilen hayvanlardır ve insanlarla çok iyi iletişim kurarlar. Kediler pedagojik yöntemlerle birkaç gün yemek yemezler ve böylece hangi yiyeceği istediklerini belirtirler. Buna bir diyeceğimiz yok fakat sadece bir tür yiyeceğe yönelinilirse o zaman sağlık açısından sakıncalar ortaya çıkmaktadır. Et, süt mamulleri, ciğer ya da başka yiyecekler tek başına dengeli beslenmeyi oluşturmazlar. Kedinin sağlığını düşünerek fare yapılı yiyecekler vermelisiniz. Bunu da söylemeliyiz ki, kediler günler boyu süren açlık grevleriyle de insanın bu düşünceli davranışına karşı çıkmaktadır. Lütfen taviz vermeyiniz, bir kere bunu yaparsanız bir daha düzeltilmesi mümkün olmaz. Küçük kediler günde birkaç kez, yetişkinler ise günde iki kez yedirilmelidir. Bu canlıların çok gelişmiş zaman kavramları olduğu için alıştırılan zamanlarda yemeklerini beklerler. Kedi uzmanları bu nedenle yemeklerin dakik bir şekilde verilmesine dikkat çekiyorlar.

Kediler için Leziz Lokmalar

Kedileri şımartmak istiyoruz, tabii neden olmasın. Ama insanın düşüncesizliği bu işi sadece yiyecek ile yapmak istemesinde görülmektedir. Bir tatlı oyun da yararlı olurdu. İlle de leziz lokmalar olacaksa o zaman kedinize zarar vermeyenler seçilmelidir. Süt her kedi tarafından sevilir, fakat hazmı zor olduğundan bazılarında ishale neden olabilir. Süt bir içecek olarak görülmeli, o ok ararlı bir besindir. Kalsiyum ve protein açısından zengindir. Taze süt kaynatılmalıdır. Çiğ süt verilmemelidir. Bu arada yoğurdu da ihmal etmeseniz iyi olur.

Kedi için su temel gıdalardandır. Temiz bir kapta günde birkaç kez değiştirilmiş su bulundurulmalıdır. Kedilere tatlı şeyler verilmemeli, onları şişmanlatır, dişlerine zarar verir ve görme bozukluğu yaratır, kediler için uygun değildir. Lüks kedilerin ortamlarında sizinki de niçin onlardan sayılmasın küçük bir parça sığır kıyması leziz bir mükafatlandırma olarak görülmektedir. Sardalya ya da ton balığı her kediyi çekmektedir. Ama tuz ya da ton balığı her kediyi çekmektedir. Fakat tuzlu olduğu için havyarı kendiniz yemelisiniz.

Kediler için Leziz Lokmalar

Beslenmeyle ilgili olarak gebe kedilerin mineral, vitamin, protein ve kalsiyuma gereksinimleri artar. Bağırsaklarda uzun süre kalan yiyecekler, çiğ ciğer ya da et verilmemelidir. Bunlar kabızlığa ve gaza neden olabilirler. Genelde beyaz peynir, balık, tavuk ve sebze verilmelidir. Bunların sindirimi kolaydır. Çok yavrulu doğum yapan ve emziren annelerin sütü yavrulara yetmeyebilir. Ortada böyle bir durum varsa her iki taraf için de kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda süt, beyaz peynir, yoğurt  ve biraz şeker serpilmiş yumurta sarısı ile takviye edilmesi, hem annenin sağlığını koruması hem de sütünü arttırması açısından önemlidir. Ayrıca bunların içine kalsiyum, fosfor ve D vitamini eklenmesi yararlıdır. Bu arada annesiz kalan yavrulara da öncelikle vücut sıcaklığında süt, kalsiyum, D vitamini, fosfor içeren tabletler ve şekerli yumurta sarısı vermeyi unutmayın.

Kediler için Tam Değerli Besinler

Bu kavram altında insanlar çok güçlü doğal ve etten yoksun, ya da çok az oranda etten oluşan bir gıda türünü algılamaktadır. Bu bizim için yararlı ve tavsiye edilen bir beslenmedir. Fakat bu birçok yanlışlığa neden oluyor. Bizim için uygun olan bu tür bir beslenmeyi kedi sahipleri de kendileri için uygun görmektedir. Bu, yanlıştır ve hayvanın eziyet çekmesine sebep olur. Bazı olayları biliyorum ki, bunlarda kediler belli bir süre sonra kör oldular. Sebebi araştırıldığında ise kedilerin vejeteryan olarak beslenmeleri çıktı. Kediler yaşamları için gerekli olan albümini almalıdırlar. Kediler için tam değerli besinler yarı ölmüş ya da yaşayan faredir. Günümüzde çok değerli ve her yerde bulunabilen hazır yiyecekler olduğu için bunlar bence gereksizdir.