Genelde kediler kendinden ufak olan ve fazla saldırgan olmayan her şeyi avlayabilirler. Üst sınırı genç sincaplar oluşturmaktadır. Sağlıklı bir sansara, kediler saldırmaz, fakat kanal fareleri tam sınırdadır. Av ya da av grubuna göre kediler değişik av stratejileri kullanmaktadır, çünkü onlar akıllı canlılardır. Anneleri onlara belli av haycanlarını tercih etmelerini aşılamıştır. Tabii ki bölgede hangi tür av hayvanının yaşadığı da önemlidir. Bunları şu gruplara ayırabiliriz.

  1. Omurgasız canlılar.
  2. Küçük kemirgenler.
  3. Sincaplar ve kuşlar.

Kuşlar

Kedi kuş avcısı olarak çok kötü bir üne sahiptir. Kuşlar gece avcılarıdır, bunlar arasında kediyi görmek mümkün değildir. Dolayısıyla bazı suçlamalar haksızdır. Kediler kuş avı için uygun yapıda değillerdir. O sabırla beklese bile sabırsız kuşlar uçup giderler. Yani pusuda beklemek sonuç getirmemektedir. Ona yaklaşmayı dener ama çok nadiren başarılı olur. Çok az kedi kuş avı için kendini yetiştirmiştir. Onlar, kuşları uçmaya başlarken yakalarlar. Öne sürülen bazı görüşlerin aksine, kediler kuş türünün azalmasına neden olmazlar.

Kanal Fareleri ve Büyük Fareler

Normal kediler için gelişmiş kanal fareleri, yada büyük fareler çok atak ve saldırgandır. Onlar kaderlerine teslim olmayıp sonuna kadar hayatları için savaşırlar. Pişkin bir kedi ondan daha üstündür, ama bu tür bir av için kedi belli tecrübeleri geçirmiş ve edinmiş olmalıdır. Bu tür fareleri yakalayan avcılar vardır ama çok azdırlar. Küçük kediler bu tür fareleri avlamayı annelerinden öğrenmiş olabilirler.

Kediler için Av Şartları

Kedilerin iyi bir av yapabilmesi için aç bırakılmasını savunan bir görüş varsa da yanlış bir görüştür. Aç kediler gereken dikkati ve sabrı ava verememektedir. Açlık kedinin huzurunu bozar ve böylece zamansız yapılmış hareketlere neden olur. Bu da av başarısını düşürür. Fare bölgeleri mevcut olmasına rağmen, yine de kedilere yiyecek verilmelidir. Böylece onlar da gereken rahatlıkla ava gidebilirler.

Kediler için Av Şartları

Dişi ya da erkek kedi mi, yoksa hadımlaştırılmış, ya da cinsel aktivitesi olan kedi mi avda daha başarılı olur, onu kesin olarak belirtemeyiz. Büyük bir fark da beklenmemelidir ama bunun yine de istisnaları vardır: Emziren anneler. Yavru kedilerin yetişmesi için daha çok ava çıkar ve büyük başarılar elde ederler. Vahşi Falb ve vahşi Avrupa kedileri genelde geceleri avlanırlar. Bizim ev kedilerinin kabiliyetlerinde de şafak vakti ve geceleri aktif olmak yatar. İnsanlarla birlikte yaşamak onların av saatlerini değiştirmiştir ama kediler gündüz de ava çıkarlar, bu oknuda bireysel farklılıklar o kadar büyük ki genelleme yapmamız mümkün değildir.