Kediler yaşama savaşı için, tabiat ana tarafından mükemmel bir şekilde donatılmıştır. Tehlikeli anlarda panik içinde kaçmak yerine çok temkinli ve düşünceli hareket ederler. kedi önce bir durum değerlendirmesi yapar, daha sonra da savunmanın mı, yoksa kaçmanın mı daha iyi olacağını tespit eder. Bu strateji, saldırgan köpeklere ve kıskanç kedilere karşı çok iyi sonuçlar vermektedir. Kedinin bir köpekten sıyrılışı ve bunu da çok ustaca yapması keyifli anlar yaratmaktadır.

Maalesef tabiat ana kedilere trafik canavarı ve onun doğal olmayan hız sınırları ile mücadele etmeyi öğretmedi. Bu canavar, hastalıklardan bile daha çok kedinin ölümüne neden olmaktadır. Her seferinde aynı olay olmaktadır: Bir kedi caddeyi dikkatle geçmeye çalışır. Aniden bir araba gelir ve kedi zaman kaybederek hareket için fırsatı kaçırır. Ondan sonra ki çarpma sesi kedinin sonu anlamına gelir. Kedi hemen ölmese bile çok ağır yaralar alır, bir yerde yığılır kalır ve ölür.

Kaldırım kenarlarındaki kedi ölüleri çok açık bir şekilde trafiğin, kedinin en tehlikeli düşmanı olduğunu kanıtlamıştır. Öyle riskli bölgeler var ki kedi bakımını imkânsız kılar. Bunlar içinde çevresinde hızlı otoyolları ya da yoğun işlek kara yolları olan siteler bulunmaktadır.

Kediler ve Trafik

Kediler bu bölgelerde tecrübe kazanana kadar kazalara maruz kalmaktadırlar. trafiği çok iyi bilen ve sokak kenarında dikkatle bakan daha sonra da hızlı bir şekilde sokağı geçen kediler de görmüşsünüzdür. Bu davranışın öğretilebilmesinin mümkün olmadığı söylenebilir. Bu tür bölgelerde kedileri ancak evde tutarak koruyabilirsiniz.

Trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde kedinin evre tutulması bir önlem olarak düşünülebilir. Kedilerin tasma ile gezdirilmesi tek tük de olsa görülmektedir. Bu hoş karşılanmasa bile tamamen evde tutulmasından çok daha iyidir. Sokaklarda kedi ölümlerini azaltmak için sürücüler de dikkatli davranabilir. Örneğin sitelerde veya başka sokak kenarlarında kedilere dikkat edebilir ve yavaş sürebilirler. Bu davranışlarıyla diğer sürücülerin tepkilerine hedef olabilirler ama bu yine de bir kediyi ezmelerinden daha iyidir. kedilerin de yaşama haklarının olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bir kedinin arabanın önüne çıkması sürücünün frene basmasını engellememeli.