Kedi severler bu bölümü nefretle atlayacaklardır, onlar için sevme ve oynama talimatları gerekmez. Bu konuda sizlere katılıyoruz, sevmenin ve oynamanın yazılardan öğrenilemeyeceğini önemle vurguluyoruz. Kediler dikkatle sahiplerine oyunlar öğretecektir. Biz yalnızca birkaç açıklama getirmek istiyoruz. Oyunun en güzel anında kediler bazen ters davranırlar. Bazen tırnaklı, bazen tırnaksız bir şekilde pençeleriyle vururlar, hatta bazen de ısırır ve sıçrayarak kaçarlar. Bu sizi üzer ve kızarak “ben ne yaptım?” diye kendi kendinize soracaksınızdır.

Hiçbir şey! Bunun iki açıklaması vardır. İlki: Kedi kendini kaybederek insanla oynadıktan sonra kendine gelir ve kendi şahsiyetini düşünerek bu oyundan vazgeçer. İkincisi ise: Sıcak bir ilgi ve sevmenin sonunda dişi kediler cinsel yöntem etkilenir, sahibini erkek kedi olarak görmeye başlar ve namuslu bir kedinin yaptığını yapar. Onlar erkek kediye birkaç pençe atar ve kızgınlık görüntüsü verir, sonra kaçar. Bu bir kedi yasasıdır. Tabii ki bunu insanlar anlayamaz, birkaç ısırık ve sıyrık nedeniyle darılırlar.

Yani kedi ne ters ne de delidir. Onun bizce anlaşılması güç olan davranışları kedi türüne özgüdür, bizleri ortağı olarak kabul ettiği ve de bize kendi türüne davrandığı gibi davranması bunu gösterir. Bunu bir iltifat olarak kabul edin. Öte yandan kedinin keyfinin değişmesine karşı hareketsiz kalmanız da gerekmez. Onu severken dikkatle izleyin: Kedi, keyfinin değiştiğini açık bir şekilde göstermektedir.

Kedilerle Oyun

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi kedi avını oluşturan maddeler: Gizlenmek, yakalamak, öldürmek ve avı yemektir. Bu olayları andıran oyun hareketleri kediniz için yararlı olabilir. Oynamak kediler için bir ihtiyaçtır. Bir top, bir tavşan bacağı, bir bez parçası avın yerini tutmaktadır, büyük bir zevkle yakalanır ve kovalanırlar. Bir ipe ya da bir lastiğe asılmış olan toplar hem çok sanatsal bir görüntü verir hem de kediyi saatlerce oyalar. Tabii insanlar da onlarla oynarlarsa bundan daha çok zevk alırlar.

Öldürücü ısırmayı yapmak bazı kedilerde hiç öğrenilemez, çünkü insanlarla birlikte aşadıkları evlerde ona ihtiyaçları yoktur. Oynanan oyunların akışı içerisinde, bazı nesnelerde bu öldürücü ısırmayı taklit ederler. Sonunda verilen yiyecek de hak ettikleri avı teşkil eder.