Derneğimizin ana hedeflerinden bir taneside yetiştiricilerinin bilinçlendirilmesir. Yavru kedilerimizin sağlıklı gelişimi için gerekli olan tüm ihtiyaçları bizim kontrolümüzde hassas dengeler gözetilerek karşılanmaktadır.

Her yeni doğan yavrunun, iyi bir bağışıklık sistemi kazanması için gerekli olan anne sütünü 5 haftalık olana kadar yoğun olarak emmesi gerekmektedir. Yavruların sindirim sistemi yaklaşık 5 haftalık olana kadar sadece annesinin sütünü sindirmek için uygundur.

Zaman geçtikçe, süt şekeri (laktoz) daha zor sindirilmeye başlar. Bu dönemde sıvı beslenmeden, katı beslenmeye; kademeli olarak geçilir.

Yavruların anne sütünden kesilme döneminin 1. aşaması olan sağlıklı beslenme alışkanlığını (Health Nutrition) kademeli olarak kazandırılmalıdır.

Sütten kesilmenin 2. aşaması büyümenin en yoğun olduğu zaman dilimine özel olarak formülize edilmiş olan ‘yavrulara özel yüksek besin değeri olan platinum mamalar’ ile beslenmeye devam etmelidirler. Yavrular yaklaşık 7 haftalık olduğunda, yine bizim gözetimimizde sütten tamamen kesilerek ‘yüksek besin değerli platinium kuru mama’ ve ihtiyacına uygun ıslak mamalar ile beslenmeye başlamalıdırlar.

Başarılı bir şekilde sütten kesilen yavruların sindirim sistemi hala hassas ve yeterince gelişmemiştir. Bu nedenle, evinize gelir gelmez aniden beslenmesinin değiştirilmesi doğru bir tercih değildir. Bu dönemde seçeneğiniz mamanın hızlı sindirilme özelliğinin yanı sıra, kedinizin ırkına özel beslenme gereksinimlerini de karşılaması gerekir.

Ayrıca bu mama, yüksek enerji deposu besinlerle sinir ve bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için vazgeçilmezdir. Bu nedenle yavrular yeni ailesine ulaşmasından sonra, minimum 4 aylık olana kadar yüksek besin değerlerine sahip platinium mamalar ile beslenmesi bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı çok daha dirençli olmasını sağlayacaktır.