Safkan kedi ırklarının korunması sokaklardaki sahipsiz hayvanları yok saymak değildir, aksine uzun vadede sokaklardaki sahipsiz kedilere fayda sağlayacak dikkat çekilmesi gereken bir bilinçlendirme çalışmasıdır. Sokak Kedisi diye tabir edilen kediler de birer ırka mensuplar. Kedilerde köpeklerde olduğu gibi ‘Sokak Köpeği’ diye bir kavram yoktur.

Sokak Kedisi olarak adlandırılan Bombay de safkan bir ırktır. Evinde hareketli avcı ve sürekli oyun oynamaya hazır bir kedi isteyen herkes Bombay kediyi tercih edebilir.

Sokak Kedisi kavramının oluşmasının temelinde, bizim önüne geçmek istediğimiz; kırma kedi üretiminin artması yatmaktadır.

Örneğin; evinde hareketsiz, sakin ve uysal bir İran Kedisi beslemek isteyen bir aile daha uygun fiyatlı olduğu için kırma uzun tüylü bir kedi sahiplenir. Ancak kedinin gen haritasında fiziksel olarak İran Kedisi’nin uzunleri varken, kişiliğinde Bombay Kedi Irkının özellikleri olması nedeniyle evde çok hareketli ve avcı bir kedi ile karşı karşıya kalınır.

Bir süre sonra kediyi sahiplenen ailenin eşyaları zarar görmeye başladığında bu kedinin sokağa atılması anlamına gelir. Bu nedenle Bombay de olsa Exotic Shorthair da olsa safkan olmalı ve aileler evde kendileri ile 15 yıl geçirecek kedilerinin özelliklerini seçebilmelilerdir.

Bu şekilde sokağa bırakılan hayvanların oranında ciddi bir azalma olacağını görmek tartışmasız bir gerçektir.

Bir aile her kedi ırkını sevmek zorunda değildir. Sadece bir kedi ırkını sevmesi onun hayvan sever olmadığı anlamına gelmemektedir.