Sorumlu Kedi sahibi Olmak

Kedilerimiz, kendimiz ve toplumumuza karşı hepimiz sorumlu davranmalıyız. Trafik kazalarını kedilerimizi yollardan uzak tutarak önleyebilir ve ev hayvanlarımızı kısırlaştırarak istenmeyen gebeliklerle, seks hormonu bağlantılı davranışları önleyebiliriz.

İstenmeyen Gebelikleri Önleyin

Sorumlu Kedi Sahibi Olmak Hakkında Merak Ettikleriniz İstenmeyen Gebelikleri Önleyin Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiKontrol dışı üreme sürdükçe istenmeyen kedilerin sayısı artıyor. Evin içinde yaşayan bir kedi için, üreme söz konusu değildir ama seksüel doyumun olmaması idrar fışkırtma veya ”bağırma” gibi hoş olmayan davranışlara yol açabilir. Kısırlaştırma ev içinde yaşayan kedilerin hayatını daha iyi kılar ve dışarı çıkanların da istenmeyen çiftleşmelerini önleyerek sorumlu bir kedi sahibi olursunuz.

Potansiyel Sorunlar

Kısırlaştırmanın kedinin yaşından bağımsız birkaç potansiyel sorunu vardır. Bazı kediler kısırlaştırmadan sonra kilo alır ama bu diyetle kontrol altına alınabilir. Kediniz kısırlaştırıldığında onun kilo alacağını varsayın ve kalori alımını yüzde yirmi kadar azaltın. Rutin olarak kedinizi sonraki günlerde tartın ve kilo kaybı görürseniz verdiğiniz kalori miktarını arttırın.

Kedinizi Kısırlaştırma için Doğru Zaman

Sorumlu Kedi Sahibi Olmak Hakkında Merak Ettikleriniz Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği Kedinizi Kısırlaştırma için Doğru ZamanDişi kedinizi ilk mevsiminden hemen önce kısırlaştırın. Kısır kediler genellikle ortalama olarak kısırlaştırılmamış kedilerden bir yıl daha fazla yaşıyorlar. Erkekler her yaşta kısırlaştırılabilir. Ergenlikten sonra kısırlaştırmak, kalın çene kemiği gibi ikincil cins karakteristiklerinin ortaya çıkmasını sağlar, ama bu aynı zamanda yetişkin kedinin idrar kokusuyla uğraşmak zorunda kalacağınız anlamına gelir.

Bir erkek kedinin kısırlaştırılması testislerinin skrotumda açılan ufak bir kesikten alınmasıyla olur. Daha sonra sperm kanalları bağlanır. Dişi kedinin kısırlaştırılması büyük batın ameliyatı sayılır. Servikse kadar rahim ve yumurtalıklar alınır. Erkek kedileri kısırlaştırma kavgayı da azaltır ve böylece diğer kedilerden tükürükle geçen FIV ve FeLV gibi enfeksiyon hastalıkları riski de düşer.

Zoonozlar

Kedilerin insanlara geçirebildiği az sayıda hastalık vardır; bunlar zoonozlar olarak bilinir. Her zaman bir ihtimal vardır ama hepsi çok nadirdir.

ToksoplazmaEn yaygın küçük hayvanlardan geçen zoonoz kediyle doğrudan ilişkiyle geçmez. Genelde çiğ et ya da az pişmiş et yemekten geçer. Kedilere tespiti zor olan tokso avladıkları hayvanlardan geçer. Bir kez geçince, kedi sonraki günler ve haftalarda tokso yumurtalarını dışkısına geçirir. Bu toprağa ya da kedinin tuvaletine bulaşır. Hamile kadınlar doğmamış çocuğun riskini azaltmak için bahçeyle uğraşırken ya da kedinin tuvaletini boşaltırken kauçuk eldiven giymelidir.

Sorumlu Kedi Sahibi Olmak Hakkında Merak Ettikleriniz Kedi Tırmalaması ateşi Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiKedi tırmalaması ateşiABD’deki çoğu kedi Bartonella türü bakterilere maruz kalmıştır. Bartonella henselae, özellikle çocuklarda ve gençlerde kedi tırmalaması ateşine yol açar. Tırmalandıysanız ya da bir yaranız yalandıysa ve ateşiniz, kırıklığınız ve baş ağrılarınız varsa uygun antibiyotikler için doktorunuza başvurun.

DermatophytosisBu, çiftlik hayvanlarını, ev hayvanlarını ve insanları etkileyen bir tür mantar rahatsızlığıdır. Kediler, özellikle İran kedileri bilinen taşıyıcı ev hayvanlarıdır. Kediler ve insanlar topikal antifungal ilaçlarla ve an az dört hafta ağızdan antibiyotiklerle tedavi edilir.

KuduzBölgede kuduz salgını varsa, aşılanmamış sokak kedileri tarafından ısırıldığımızda risk altına gireriz. Hastalık ilerlemişse tedavisi yoktur.

Gastroentestinal hastalıklarBazı gastoentestinal mikroorganizmalar kedilerden bize taşınır. Bunların en bilineni hafif ishal yapan giardiadır; diğerleri arasında ateş, baş ağrısı, karın krampı ve suludan kanlıya ishale neden olan kampilobakter ve salmonelle vardır. Bu sorunlar genellikle pis su veya etten geçer ama birkaç durumda kediden geçtiği de tespit edilmiştir. Ailenizden birine gastroentestinal enfeksiyon tanısı konulmuşsa taşıyıcı olup olmadığını görmek için hayvanınızı muayene ettirin.