Kedilerde Parazit Denetimi

Bir çok kedi için parazit mevsimseldir, sıcak havalarda sayıları artar. Kedinizin rutin kontrolü dış parazitlere karşı tetikte olmanın en iyi yoludur. Hatta iç parazitlerden biri olan tenya bile kedinin poposunda kurumuş parçalar bırakır. Kediler çoğunlukla birçok parazitten rahatsız olmaz. Kaşıntı, salyalarına karşı alerjik reaksiyon geliştiğinde ortaya çıkar. Kene, pire ve kulak uyuzu gibi bazı parazitler görülebilirken diğer akarlar, maya ve mantar gözle görülemez.

Kedilerde Dış Parazitleri Önlemek

Kediler çeşitli dış parazitler taşıyabilir. Parazit denetiminde gelişmeler artık kedilerin onlardan mustarip olmak zorunda olmadıkları anlamına gelir. Yine de, parazitli deri durumu hâlâ çok yaygındır. Parazitler baş sallama ve kaşınmaya, kepekli kürke, enfeksiyonlu ya da enfeksiyonsuz kaşıntıya, tüy dökülmesine neden olabilir.

Kedilerde Sık Görülen Kulak Akarları

Kedilerde Parazit Denetimi Hakkında Her Şey Kulak Akarları Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiÇoğu yavru kedi ve sokak kedisi kulak akarlarını annelerinden ya da komşu kedilerden alırlar. Akarların kökünü kazımak zaman alır. Çok bulaşıcıdır, bu yüzden evdeki bir kedide varsa tüm kedi ve köpekleri tedavi edin. Kulak akarlarını, kulak akarı damlaları ya da bir selamectin (Stronghold) damlasıyla yok etmek kolaydır. Kulağa mineral yağ damlatmak dış taraftakileri öldürür ama kulak kanalı içindekilere etkili olmaz. Topikal tedaviyi en az iki hafta sürdürün.

Kedilerde Dış Parazitler

Parazit Kediler Nasıl Enfekte Olur? Tanı ve Tedavi
Pireler Pireler vücut ısısı, sürtünme ve kedi kokularıyla aktive olur. Uykudaki larva canlanır, pire haline gelir ve ardından kan emmek için kedinize atlar. Pireler çevreden ve diğer hayvanlardan alınabilir. Pireler kaşıntıya neden olmak zorunda değildir. Özellikle butlar çevresinde pire ve pire pisliği deride parlak siyah benekler arayın.
Akarlar Kulak akarları başka bir kediden, genellikle de yavrunun annesinden geçer. En çok geceleri hareketlenip kulak ve deri kaşıntısına neden olurlar. Anneden geçen Cheyletiella akarları çoğunlukla yavrularda sorun olur. Sarkoptik akarlar (uyuz) daha çok köpeklerde görülür, kedilerde nadir olur. Kulak akarı olan kediler kaşıntılı kulaklarında kulak kiri ve döküntü üretir. Bu akarlar sırt bölgesinde kepek üretir, çoğunlukla kaşıntısızdır. Pire öldürücülerle kolayca öldürülür. Deri taramasıyla görülür. Selamectin’le (Stronghold) tedavi edin.
Keneler Keneler uzun çimlerde bekler. Bir gölge, titreşim, hatta sıcaklıktaki bir anlık değişim ona yemeğin geldiğini haber verir. Kene kediye yapışır, ağzını deriye daldırır ve kanla dolup düşene kadar da emer. Kene inanılmaz derece şişer ve kan dolduğunda kolayca görülür. Keneyi öldürmek için üzerine alkol dökün. Ardında, cımbız kullanarak derideki kökünden döndürerek çıkarın. kenerli sıkmaktan kaçının yoksa kediyi zehirler.
Bitler Kedilerde nadir görülür. Bit ya da yumurtaları tüylerin içinde görülür. Fipranil (Frontline) ile tedavi edin.
Halkalı solucanlar Teknik olarak bir parazit değildir ama yaygın görülür, diğer kedilere ve bize geçebilir.

Kedilerde İç Parazitler

Tip Kediler Nasıl Enfekte Olur? Tanı ve Tedavi
Yuvarlak solucanlar Bu kurtları genellikle anneler daha doğmadan yavrulara geçirirler; bazen yavrular emerken, annelerinin kurt bulaşmış derisinden enfekte olur. Yavrular şiş karınlıdır ve kurt kusar. Kurdu olan anneler hamilelikleri boyunca rutin olarak ve yavrular 14 günden itibaren fenbedazole (Panacure) ürünleri kullanmaktan yara görür.
Tenya En yaygın görülen tenya (Dipylidium caninum) enfekte olmuş pirenin yenilmesiyle alınır. Tenyalar kedilerde nadiren hastalık belirtisine neden olur. En yaygın enfeksiyon belirtisi, anüs çevresindeki tüylerde pirinç benzeri kuru tenya parçalarıdır. Paraziquentel kullanın.
Giardia Mikroskobik, tek hücreli bulaşmış sudan alınan bir parazittir. Bu, kedilerde nedeni tespit edilemeyen ishale neden olur. Büyük olasılıkla kanlı ishal. Fenbendazole’le veya veterinerinizin tavsiye ettiği herhangi bir ilaçla tedavi edin.
Kap kurtları Yumurtalar kediye sivrisinek ısırığıyla geçer. Bunlar kalpte yerleşen daha büyük kurtlara dönüşür. Öksürme ve halsizlik ancak hastalık iyice ilerlediğinde ortaya çıkar. Dışarı çıkan kediler çıkmayanlara göre daha fazla risk altındadır. Selamectin (Stronghold) kullanarak önleyin veya veterinerinizin tavsiyelerine göre tedavi edin.
Toksoplazma Vahşi yaşamdaki bulaşmış bir şeyi yiyerek. Klinik bir belirtisi yoktur ama halk sağlığını tehdit eder.

Kedinizi ve Evinizi Pirelerden Nasıl Kurtarabilirsiniz?

Pire doğum kontrolüLufenuron kullanmak bundan yiyen tüm pireleri kısırlaştıracaktır. Yetişkinler ölür ve kedinizle eviniz pirelerden kurtulur. Bu pire tükürüğüne kaşınma tepkisi veren, alerjisi olmayan her kediye uygulanabilir.

Pire kovucuSelamectin, fipronil ya da imidacloprid ayda bir kedinizin sırt derisine uygulayın. Stronghold ayrıca kulak akarları, yuvarlak solucanlar ve uyuza karşı etkilidir. Frontline pireler kadar keneleri de öldürür. Bu ürünler pire yumurtalarının çatlamasını önleyen bir ev biyolojik spreyiyle birlikte kullanılabilir.

Kediniz için halıları temizleyinPireler yumurta ve larvalarını halılarınıza bırakır. Sodyum borat, tetraborat ya da poliboratla yapılan profesyonel halı temizliği bir yıl garantili olarak pire yumurtalarını yok eder. Çamaşır boraksı kullanmayın. Göz, solunum ve böbrek sorunlarına yol açabilir.

Kedilerde İç Parazit

İç parazitler nadiren hastalık belirtisi gösterirler. Giardia tek istisnadır, kedilerde kronik ishal yapar.