Sokağa Çıkan Kedi

Kediniz sokağa çıkıyorsa, güvenlik öncelikli düşünceniz olmalı. Sokağa çıktı alan trafik olan bir yola yakın mı? Yükseklik ya da açık su gibi tehlikeler var mı? Etrafınızda kedilere saldırabilecek hayvanlar var mı? Bunun güvenli olduğuna karar verdikten sonra kedinizin sokağa çıkmasına izin verebilirsiniz.

Kedinize Bahçeyi Tanıtın

Sokağa Çıkan Kedilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Bahçeyi Tanıtın Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiKısa zaman önce yeni bir eve taşınmışsanız, kedinize ev içindeki alanına alışması için birkaç hafta zaman tanıyın. İçeride kendisini güvenli hissettiğinde sadece yemek zamanından önce sokağa çıkmasına izin verin. Yemeğin çekiciliği onun içeri geri gelmesini sağlayacaktır. Bahçeniz yerel bir kedi tarafından daha önce ”sahiplemiş” olabilir. İlk seferinde bir su tabancasıyla donanmış olarak kedinize eşlik edin, çoğu sokak kedisi yüzüne su fışkırtılmasından nefret eder. Kedinizin bahçede olduğunda kaçabileceğini düşünüyorsanız onu sokağa çıkarırken tasma takımı kullanmaya alıştırabilirsiniz.

Kediniz için Kedi Kapısı

Sokağa Çıkan Kedilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Kedi Kapısı Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiSokağa çıkıp giren kedilerin kendilerine ait giriş çıkış kolaylıkları olmalıdır. Bunların en iyisi bir kedi kapısıdır, özellikle de kedinizin kolyesindeki bir mıknatısın açıp kapattığı türden olanlar. Kedinize kapının nasıl işlediğini gösterin. Geçişini kolaylaştırmak için kapıyı kedinize ancak dokunacak kadar açık tutun. Diğer tarafta bir ödül hazır olsun. Kapıyı yarı aralık tutun ve kedinizin kapıyı açmak için kendi vücudunu kullanmasını sağlayın.

Kediniz için Dışarıdaki Tuvalet

İstediğiniz bir yere bir ”tuvalet” hazırlayın. Burası küçük çocukların ulaşamayacağı, ama sizin rutin temizlik için kolayca erişebileceğiniz bir yer olsun. Ufak bir yer kazın ve burayı kedinizin tuvaletinden biraz kumla kokulandırın. Bu alanı sıklıkla elekten geçirin ama kedinizin pisliğini kompoz çukuruna boşaltmayın. Bağırsak parazitleri burada yaşayabilir. Dışkıları ya gömün, ya kurutun ve yakın ya da tuvaletinize dökün.

Kedinize Uygun Bir Bahçe Yaratın

Bahçeniz kedinize uygun hale geldikçe, kediniz de zamanını komşunuzun bahçesi yerine daha çok burada geçirmeye başlayacaktır. Çalılar günün sıcak saatlerinde de çok iyi bir gölgelik olurken yumuşak ağaç, taş ya da kalın yüzeyler güneşlenirken yararlanabileceği sıcak yerler olacaktır. Tahta direkler, hem alanını seyretmek için gözlem noktası, hem de tırmalama direği olarak çok uygundur. Çıplak topraktan kaçının çünkü buralar tuvalet yapmak için çok çekicidir. Kediniz sürekli olarak toprağa pisliyorsa, bitkilerin arasındaki boşluklara ve diplerine tavuk kümesi teli, plastik ağ ya da çakıl serin.

Kediniz için Yerel Kanunları İnceleyin

Bazı yerlerin, yerel kuş nüfusunu korumak için kedilerin serbest hareket etmesini önleyen kanunları vardır. Yaşadığınız yerde kısıtlamalar varsa ve yine de kedinizin açık havaya çıkmasını istiyorsanız, pencerenin önünü, taraça veya balkonları kapatın. Taraçalar üstünü kapatması en kolay olanlarıdır, cam, tahta çit ya da tel kullanabilirsiniz. Sarmaşık asmalar teli güzelleştirmek için kullanabilir.

Kedilerde Planlama

Kediler dışarıda kolayca korkarlar ve eğer korkarlarsa eve dönmek yerine saklanırlar. Sadece bir kimlik kolyesine ya da mikro çipe güvenmeyin: Kedinizi adını duyduğunda miyavlamak üzere eğitin. Bu, korkmuş ya da yaralı bir kediyi bulmanın en iyi yoludur. Kediniz başka hayvanların da girebileceği yerlere gidiyorsa, hastalık ve parazitlere karşı korunduğundan emin olun. Yaşamsal tehlikesi olan viral enfeksiyonlar kedi ısırıklarıyla geçebilir.