Kediler için Dışarıya Çıkmayla İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kedilerde dışarıya çıkmaktan kaynaklanan adrenalin salgılanması çok iyi gelir. Sorumlu kedi sahipleri kedisi dışarıya çıktığı zaman olabilecek sorunları düşünmeli ve neyin riskli olup olmadığını değerlendirmelidir.

Kediler için Trafik

Kedilerde Dışarıya Çıkmayla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Trafik Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiAsla kedinizin yol duyarlılığı geliştirmesini beklemeyin. Bazıları geliştirir ama sadece deneme ve yanılma yöntemiyle, ki bu tehlikeli bir yöntemdir! Kediniz dışarıya çıkıyorsa, gece risklerini azaltmak için ona yansıtıcı bir kolye alın. Bu sürücülere kedinizi yolun kenarında ya da yolda görme şansı verir.

Zevk için Avlanmayı Azaltın

Avlanmayı Azaltın Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiAç kediler yemek için öldürse de, iyi beslenen kediler de avın heyecanı için öldürür. Kedinizin avına mümkün olduğunca az zarar vermesini sağlayın. Kolyesine bir çan takın ve bahçenizde kuşları beslemeyin! Kuşların bahçenize konmasını engellemek için ticari ürünler bulabilirsiniz.

Kediniz için Sosyal Karşılaşmaları Denetim Altında Tutun

Kedilerin bazen alanlarının sınırları hakkında kavgaya varan tartışmaları olur. Kavga, ısırık demektir ve ısırık FIV gibi (kedi bağışıklık yetersizliği virüsü) ve FeLV (kedi lösemi virüsü) gibi virüslerin geçirebilmesi anlamına gelir. Kedinizi kısırlaştırarak bu riskleri düşürün. Kısır kediler diğer kedilerden daha az alana gereksinim duyar. Kısırlaştırılmamış erkek sokak kedilerinin bahçenize ya da evinize kedi kapısından girmesini engellemek zordur. Bu bir sorun haline gelmişse bir mıknatıslı sistemle açılan kedi kapısı yerleştirin ve sosyal karşılaşmalar sorun haline geldiğinde kendinizi gürültü yapan bir alet ya da su tabancasıyla donatmanızı tavsiye ederiz.

Naylon Poşetlerden Kaçının

Naylon Poşetlerden Kaçının Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiEn iyi kedi bile naylon çöp torbalarına fırlama fikrine direnemez. Çöplerinizi iyice kapatılmış çöp tenekelerinde tutun. Kediniz komşunuzun çöpüne akın düzenliyorsa, onlar için de kedinin ulaşamayacağı bir çöp tenekesi alabilirsiniz.

Kediniz için Kimyasallardan Kaçının

Kediniz herhangi bir kimyasal ürüne basarsa ve patilerini yalarsa kusturmaya çalışmayın. Bu sadece daha fazla zarar verir. hemen veterinerinize gitmeniz önerilir.

Kediniz için Komşuluk İlişkilerini İyi Tutun

Kediniz için Komşuluk İlişkileri Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiDaha bir sorun çıkmadan komşularınıza sizinki gibi kısırlaştırılmış kedilerin keskin, kötü kokulu bir sıvı salgılamadıklarını ve alan belirleyici işaretler olarak gömülmemiş dışkılar bırakmadıklarını anlatın. İdrar ve dışkı kısırlaştırılmamış, genellikle sahipsiz, alan sahibi erkek kediler tarafından bırakılır. Komşularınız kedinizin kendi bahçelerinde gezinmesini istemiyorlarsa, mahremiyetlerine saygı gösterin. Kedileri bahçelerinden uzak tutmak istiyorlarsa çitlerine seyreltilmiş tuvalet ispirtosu sıkmalarını, çiçek tarhlarına ve sebze bahçelerine okaliptus ve narenciye kokuları sıkmalarını ve akşam son iş olarak sulama yapmalarını önerin. Kediler ıslak topraklardan pek hoşlanmazlar.