Kedi Beslemenin Ana Hatları

Kedi beslemenin amacı bu değerli hayvana arkadaşlık etmektir. Hangi varlıklar arasında olursa olsun arkadaşlığın ilk şartı birinin diğerini hapsetmemesidir.

Doğaldır ki her ev, hayvanla arkadaşlık için uygun değildir. Bir çıngıraklı yılanın, sincabın ya da bir örümceğin bakımları için kendilerine uygun ve gerçek ortamlarına benzeyen yuvaları olması gerekir. Kedi için en azından bütün daire kadar yer gerekmektedir.

Kedi Beslemenin Ana Hatları

Kedinin ev sahibi anlayışı farklıdır ve sizi kendi bölgesinde kabul etmektedir. Bu, görüş açısına göre değişmektedir. Bir insan kedisine bütün dairesini vermeyi kabul etmezse, o zaman ona başka bir ev hayvanı almasını tavsiye edelim. Örneğin bezden yapılmış olan bir kedi En uygun şartlar altında kedi sizi bir arkadaş olarak görür. Bu durumda bu akıllı hayvan sabı ve anlayış gösterir. Onlar insanların hantal, anlayışsız ve düşüncesiz olduklarını bilirler.

Öğretildiği takdirde uygun olan insanlar, kabul edilebilen kedi arkadaşları olabilir. Bir kedi olarak bu ilişkiye bazı şeyler vermek gerekir, örneğin mükafatlar ile sevişmeler ve mırlamalar ve dozunda cezalandırmalar ile oyun içinde pençeleri gizli bir ayak darbesi ya da tehdit edici bir tıslama bu ilişkiyi düzene sokabilir.

Evde Kedi Beslemek

Bazı insanların beslemeyi ve içirmeyi bile öğrenmesi gerekir. İyi bir kedisever ise en azından iyi niyet gösterir. İyi bir eğitimden geçseler bile insanlar hiçbir zaman eşit düzeyde bir ortak olamayacaklardır, bu nedenle kediler onları bir rakip olarak görmezler. Bir ev kedisi, bu yüzden bakıcısına bütün hataları ve zaaflarına rağmen diğer kedilerden daha sıkı bağlanır.

Kediniz Düşmanınız Değildir!

Bu konu hakkında çok konuşabiliriz fakat bu tuhaf iddianın birçok örneğine rastlanmıştır. Örnek “Kedi Arkadaşı”nın sesi yumuşak olmalı, beceriksiz ve hantal hareket etmemeli, ayrıca kedinin ruh halindeki değişmelere uygun bir şekilde davranmalıdır. Akıllı ber kedi tarafından eğitilmiş bir ansan, kendi çevresinde de uygun bir partner olacaktır.

Kediniz Düşmanınız Değildir!

Bu bir şaka değil, aynı şekilde çocuklar için de geçerlidir. Evdeki kedi önemli bir eğitim faktörüdür. Herhalde büyüyen bir hoşnutsuzlukla bu satırları okumuşsunuzdur.

Yarı aç kediciği çöplükten ya da acıdığınız için hayvan bakımevinden aldınız, en iyi mamalarla beslediniz ve size teşekkür bile etmedi, buna karşı sizi iki kere tırmalamaya kalkıştı ve ailenizde onu sevmek isteyen herkese tısladı. Halıyı da defalarca tuvalet olarak kullandı.

Neden iyi ve akıllı kedilerden bahsediyorlar? Kedinizin böyle zamanlarda aptal ve yanlış olduğu duygusuna kapılıyorsunuz. Size bu konuda gerçeği söyleyelim: Elbette ki hayvanseversiniz ve hayvanlar için iyi şeyler yaptınız, ayrıca birçok ev hayvanını besleyebilirsiniz. Fakat bir kediyi ev arkadaşı olarak henüz tutmayın.

Kediler ve İnsanların Dostluğu

İlk başta bu özel kediye kendinizi ayarlamanız ve alıştırmanız lazım, aksi takdirde iki taraf da hayal kırıklığı yaşar. Önce bir kediyi denemek için birkaç gün bakın ya da bir hayvan bakım eviyle anlaşıp birkaç gün orada kedilerle ilgilenip yardımcı olun. Orada yardımlarınıza da çok ihtiyaç vardır. Kendi kediniz ile uzun süreli bir ilişki olabileceğini ve işi bir “Kedi Arkadaşı” olup olamadığınızı o zaman anlayabilirsiniz.