Kediler kişiliklidir ler. Bu sebepten dolayı kedi bakımı ve beslenmesi konusunda genel kapsamda kurallar koymak mümkün olmamaktadır. Bunun yanında kedi sahipleri de istedikleri gibi davranmamalıdır. İşte bu tür olaylarda tipik ve üzücü hatalar yapılmaktadır.

Kedilerde Rekabet Duygusu

Kediler bireyseldir, yiyeceklerini ve duygularını paylaşmaktan hoşlanmazlar. İdeal durumda insan ve kedi birbirine uyum sağlar. Bu da sağlam biri ilişkiye dönüşür. Kedinin daha rahat etmesi için ona bir oyun arkadaşı alınır. Hele hele bir başkasında birden çok kedinin uyumlu yaşama ortamlarını gördükten sonra, buna daha çok özenirsiniz. Fakat bu tür ortamlar yetiştiricinin yarattığı bir ortamdır ve özel durum olarak kabul etmezseniz, yeni aldığınız kedinizle birlikte eski kediniz de mutsuz olacaktır. Eski kediniz rahatsızlanır ve her yeri pisletmeye başlar. Yeni aldığınız kediniz diğeri tarafından kovulur ve hırpalanır.

Sizse bir salgın hastalıkla karşı karşıya kaldığınızı düşünürsünüz, oysa kedileriniz size bu ortamdan hoşlanmadıkları mesajını iletmeye çalışır. Önemli olan ise, ikinci aldığınız kediyi geri verme garantisiyle alın. Olaylar aksine gelişirse, kediyi geri verir ve eski ortama tekrardan kavuşabilirsiniz.

Kedilerde Can Sıkıntısı

Bütün avcılar gibi kediler de uzun dinlenme sürelerine ihtiyaç duyarlar. Yorulmuş vücutlarını dinlendirirler, ruhları ise heyecan verici avın bütün evrelerini tekrar yaşar. Bu nedenle de saatlerce uyuklarlar. Bu durumlardan yola çıkarak kedilerin tombul canlılar olduklarını sanmayınız.

Kedilerde Can SıkıntısıAksine bu denli yorulmaları için çok yoğun bir şekilde avlanmaları ya da buna benzer oyunlar oynamaları gereklidir. Oysa devamlı yatıp dışarı çıkmazlar ve yiyecekleri düzenli bir şekilde verilirse kediler çok büyük can sıkıntıları çekerler. Bedensel ve ruhsal açıdan tembel olurlar. Bu nedenle kediniz hareketli bir halde tutmanız lazım. Bu da ona daha çok zaman ayırmanız anlamına gelir.

Kedilerde Yaşanan Aşk Istırabı

Burada iki durum vardır. Ev dışına çıkamayan ve hormonların gelişmesiyle de doyuma ulaşamayan kediler. Diğer yandan da doğum makineleri gibi kullanılan kedi yetiştiricilerinin kedileri. İki olay da kediye uygun ve doğal değildir.

Kedilerde Aşırı Beslenme

Bir avcı doğada hiç bir zaman şişmanlamaz. Avda başarılı olduktan sonra midesini doldurur ve artık hazmetmek için dinlenir. Bu dinlenme süresi doğada günler boyunca sürebilir. Midesi guruldamaya başlayınca tekrar ava çıkar. Uzun süren bu devreler sağlıksız değildir. Şişman bir kedi doğada hiç bir avı yakalayamaz.

Ev kedilerinde bu durum farklıdır. Kediler burada yine alıştıkları gibi yerler ama yiyeceklerin zenginliği ve can sıkıntısı, kedilerin bu alışkanlıklarının körelmesine yol açar ve böylece şişmanlamaya başlarlar. Bu durum estetik açıdan ve sağlık açısından türüne uygun değildir. Beslenme konusunda bir öneri: Yiyecek kabında bırakılan yiyecekler bir saat sonra alınmalıdır. Böylece kedinizin evde bile av formunu korumasını sağlarsınız.

Kedilerde Aşırı Bakım

Kediler her gün saatlerce vücutlarını temizlerler. Birbirini tanıyan kediler birbirlerini yalayarak temizlerler. Uzun kıllı kediler dışındaki kediler insanın bakımına ihtiyaç duymamaktadırlar. Yine de hayvan sahipleri kedilerini temizlemek isterler. Pamuklarla kulaklar temizlenir, gözlere damla damlatılır, dişler fırçalanır, tırnakları kesilir ve yıkamak için banyoya sokulur. Uygun bir bakım demek hafif taramak ve fırçalamak demektir.

Kedilerde Yanlış Beslenme

Beslenme derken insan sadece kedisinin yeterli oranda yiyecek almasına dikkat eder. Yiyeceklerin sağlıklı olup olmadığı dikkate alınmaz. Yanlış beslenmenin iki nedeni vardır. Birincisi kedi sahibinin beslenmenin nasıl olacağını bilememesidir. Örneğin vejeteryan olan kişiler hayvanlarının da aynı şekilde beslenmelerini ister. Bu da büyük eksikliklere sebep olur. Diğerini ise kediler yaratır. Alıştığı yiyeceğin dışına çıkılırsa hemen yemek yemeyi keser. Bu fazla sorun yaratmaz. Kedilerin sevdikleri yiyecekler arasında konserve içinde bezelye, kuşkonmaz, yağsız et ve kıkırdak yer almaktadır. Tekdüze beslenmeyi insan önlemeli, bunu da ancak sabırla ve inatla başarabilir.