Kediler ya kısa tüylü,ya uzun tüylüdürler. Çoğu kedi sahibi kısa tüylü kedileri tercih etmekte çünkü uzun tüylüler bakım için daha çok zaman gerektirebiliyor. Eğer uzun tüylü bir kedi düşünüyorsanız bunun neler getireceğini bilmenizde fayda vardır.

Kısa Tüylü Kediler

Aralarında neredeyse tüm cins olmayanların da bulunduğu çoğu kedi kısa tüylüdür. Kedi tüylerinin uzamasını sağlayan gen çekiniktir, yani herhangi bir kedide ortaya çıkabilmesi için kalıtsal olarak iki ebeveynden de alınmış olması gerekir.

Bu da doğada ancak zaman zaman olur. Uzun tüylü kedilerin çoğu insan yapımıdır; yetiştiriciler tarafından uzun tüy geninin kısa tüylü kedilerin soyuna karıştırılmasıyla üretilirler. Örneğin Bali kedileri kısa tüylü Siyam kedilerinin uzun tüylü versiyonudur.

Kısa tüylü kediler kürklerinin bakımını kendileri yaparlar,ama yinede haftalık bir yalaması,tüylerinin dolaşmasını engeller, onları parlatır ve ev tekstil ürünlerinizin üzerine dökülen kıl miktarı azaltır. Haftada bir kez özel tarak kullanarak sizde tararsanız tüy dökülme oranını azaltmış olursunuz.Eğer zamanız kısıtlıysa kısa tüylü bir kedi size daha uygundur.