Kedilerde Kaslar, Kemikler ve Eklemler

Kaslar hastalanmaktan çok yaralanırlar ve kendilerini onarmak konusunda son derece beceriklidirler. Kemikler durağan görünebilir ama yaşayan dokulardır ve vücudun diğer bölümleri gibi hastalanmaya açıklardır. Fiziksel olarak zarar gördüğünde, örneğin kırıldığında, kemiğin kendisini onarmada dinamik bir becerisi vardır. Eklemler ise, kedilerde bile aşınır ve yıpranır.

Topallama ve Aksama

Kedilerde Kaslar, Kemikler ve Eklemler Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği Topallama ve AksamaÇoğu kemik, kas ve eklem sorunları topallamaya neden olan biçimde acı verir. Ağırlığını hafifçe aktararak, kedi, en yaygın kas, kemik ya da eklem hastalığı belirtisi olan akşayını artık bunu telafi etmeyi beceremediği zamana kadar gizler. Sonuç olarak, kemik ve eklem sorunları kedi veteriner tarafından muayene edildiğinde kronikleşmiştir. topallamanın nedeni olarak aşağıdaki tabloyu inceleyin.

Tedavisi: Dışarıya çıkan kedinizi, veterinerinize gösterene kadar atlayıp zıplayamayacağı bir oda tutun.

Topallamanın Nedenini Belirlemek

Durum Klinik Belirtiler
Yarık pati altları Yalama olabilir de olmayabilir de.
Isırık yaraları ve ikincil enfeksiyonlar Yaraların yalanması, şişme. Topallama, şişme ve enfeksiyonla birlikte artar.
Burkulma ve İncinmeler Topallamada anidir, bazen şiş veya çürümeyle birlikte görülür. Birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.
Osteoartrit (artrit) Yaşlı kedilerde olur. Uyanma sırasında en kötü haldedir. En çok omuz ve dirseklerde olur.
Kalıtsal eklem sorunları Çoğunlukla Maine’nin Rakun kedisinde ve Himalaya kedisinde görülür. Nadirdir. Bazen şişlikle birlikte görülür ve zamanla kötüleşir.
Bağ yırtılması Travma sonucu olur. Topallama aniden başlar.
Çıkık ve kırıklar Topallama aniden başlar. Ağrı ciddidir. Şiş ve ağırlık taşıyamama eşlik eder.
Kemik tümörleri Nadirdir. Kaslarda ağrılı şişlikler olur. Zamanla kötüleşir. Dinlenmeyle geçmez.
Omurilik hasarı Ani ve neredeyse her zaman travma sonucu olur. Topallama ve felç görülür.

Artrit

Kedilerde Kaslar, Kemikler ve Eklemler Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği ArtritOsteoartrit  sıklıkla sadece artrit olarak adlandırılır eklem kıkırdağı sağlıklı durumunu koruyamadığı ya da bir zarar gördükten sonra normal olarak onarılamadığı için olur. Oseoartrit sinsice gelişir ve kediler ağırlıklarını bacaktan bacağa kolayca aktarabildiklerinden vahşi köklerine kadar uzanan, zayıflıklarını gizlemek için kullandıkları bir özellik bu ağrılı durum uzun zaman fark edilmeyebilir. Topallama başlamadan rahatsızlığın arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Tedavisi: Veterineriniz osteoartritin tam nedenini belirleyecektir. Şişman kediler kilo vermelidir. Yukarı aşağı zıplamayı gerektiren oyunlardan ve besleme biçimlerinden kaçının. Ağrının kontrolü çok önemlidir ama zordur çünkü köpeklerde kullanılabilen birçok mükemmel ağrı kesici kedilerde güvenli değildir. Aspirin ve parasetamolün kediler için tehlikeli olduğunu asla unutmayın. Daha yeni, steroid olmayan antiemflamatuarlar güvenlidir ama sadece kısa süre kullanılabilirler. Veterinerinizin tavsiyesini harfiyen uygulayın.

Bazı Irklara Özgü Rahatsızlıklar

Kedilerde Kaslar, Kemikler ve Eklemler Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Maine Coon Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiMaine’nin Rakun kedisi ve Himalaya kedileri diğer kedilerden daha fazla, anormal bir kaçla eklemi gelişiminden kaynaklanan kalıtsal topallama olan kaça çıkığına eğilimlidir. Bazı İskoç katlı kulaklıları çömelerek yürümeye neden olan ağrılı bir eklem sorununu kalıtsal olarak devralabilirler. Manx topallamaya neden olan bir omurga sorunuyla doğabilir.