Kedilerde Hormonal Hastalıklar

Yirmi yıl öncesine kadar şeker diyabetleri tek yaygın hormonal rahatsızlıklardı, ama artık fazla çalışan tiroid bezi duyulur oldu ve yaşlı kedilerde, dünya çapında yaygınlaştı. Nedeni bilinemiyor.

Hipertroidizm

Kedilerde Hormonal Hastalıklar Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği Tiroid Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği HipertroidizmTiroid hormonunun fazla üretilmesi artık olgun kedilerde oldukça yaygın ve köpeklerin aksine, hormon üreten tiroid tümöründen kaynaklanması nadirdir. Tiroidi fazla hormonal üretmeye tetikleyenin ne olduğu hâlâ bilinmiyor. Teoriler bunların yiyecek koruyucular ya da katkılar, çevrenin toksinlere açık olması, kirleticiler, kedi kumunun unsurları, henüz keşfedilmemiş bir viral enfeksiyon ve gen mutasyonu olduğu biçiminde. Yapılmış yüzlerce araştırmadan sonra hâlâ bu durumun artışını açıklana ortak bir kanı yok.

Fazla Çalışan Tiroid Ne Yapar?

Kedilerde Hormonal Hastalıklar Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği TiroidHipertiroidizm kedilerde geriatrik bir hastalık olarak sınıflandırılır. Yedi yaşın altında nadir görülür, dokuzun altında sık değildir ve 11 – 13 arasında yaygındır. Her cins ve türde, ev içinde yaşayan ve dışarı çıkan; her tür mamayı yiyen ve parazit tedavisi ya da enfeksiyon hastalıklarına karşı aşılanan kedilerde rastlanırken; hastalık Siyam ve Himalaya kedilerinde pek görülmez. Bu hastalığa klinik belirtiler, fiziksel muayene ve tiroid hormonu seviyesinin kanda bakılmasıyla tanı konulur. En yaygın belirtiler şunlardır:

Klinik Belirtiler Sıklıkları
Kilo kaybı %90
Büyüyen tiroid lobları %90
Davranış değişikliği %80
İştah artışı %50
Kalp atışlarının artışı %40
Kusma %40
Artan susama %35
Artan aktivite %35

Fazla çalışan bir tiroid artık kedilerdeki en yaygın kalp hastalığı nedeni. Hipertiroidizm duyulabilir kalp fısıltılarına ve belirgin bir kalp atış hızı yükselişine neden olabilir ama kalp kasının kalınlaşmasının tanısını da zorlaştırır ya da kan basıncının yükselmesine neden olur (yüksek tansiyon).

Tedavisi: Sadece hipertiroid durumu değil, kedi tam bir tedavi görür. Kediye bağlı olarak bir ya da daha sıklıkla iki tiroid bezi de cerrahi müdahaleyle alınır. Başka bir seçenek olarak, ilaçlar fazla hormon üretimini baskılar. Radyoiyodin de etkilidir. Kullanımı kedinizin güvenli bir ortamda bir süre tutulmasını gerektirir.

Hipertiroidizm ve Böbrek Rahatsızlığı

Hastalığın başlarında, hipertiroidli bir kedinin yükselen kalp ritmi böbrek fonksiyonlarını arttırır. Bu, yaşla ilgili kronik böbrek rahatsızlığını maskeler. Daha sonra, hipertiroidizmin yükselen kan basıncı böbrek hastalığını hızlandırır. Hipertiroidizmin başarılı erken tedavisi, buna eğilimli kedilerde böbrek rahatsızlığını hızlandırabilir. Tedaviye başlamadan önce muhakkak böbrek fonksiyonlarını kontrol edin.

Az Çalışan Tiroid

Az çalışan tiroid hastalığı köpeklerde sık görülür ama kedilerde o kadar nadirdir ki kitaplarda bundan söz edilmez bile. Diğer yandan hipertiroidizm kedilerde sık, köpeklerde nadir görülür.

Böbreküstü Bezi Rahatsızlıkları

Böbreküstü bezleri her iki böbreğin yanında yer alır ve kortizol üretir, yaşamın sürdürülmesini sağlayan metobolik etkinlikler için yaşamsal önemi vardır.

Fazla çalışan böbreküstü bezleriCushing sendormu olarak da bilinen bu hastalık kedilerde nadir görülür. Tipik olarak, hastalıklı bir kedi fazla su içer, fazla idrara çıkar ve sürekli açtır. Kilo kaybeder ve uyuşuklaşır. Derisi kolay yırtılabilir.

TedavisiHipofiz bağlantılı Cushing sendormu olan kediler mitotanla tedavi edilir. Başka bir seçenek olarak, başka bir ilaç, ketonazol da kullanılabilir.

Az çalışan böbreküstü bezleriAddison hastalığı adı verilen az çalışan böbreküstü bezleri de kedilerde nadir görülür. Hasta kedi yemeğini yemez, kilo kaybeder ve kusar. Kedi güçsüzleşir ve susuz kalır.

TedavisiTipik olarak, her birinin ayrı işlevi olan iki tür kortizon, az çalışan böbreküstü bezlerinin tedavisi için verilir.

Kortizon Endişesi

Kedilerde Hormonal Hastalıklar Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Kortizon Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiBirçok kedi sahibi kedilerine, az çalışan böbreküstü bezlerinin tedavisi için kortizon ( ya da kortikosteroid veya bazılarının verdiği adla steroidler) verilmesinden endişe duyarlar. Kortizon fazlası böbreküstü bezlerinin fazla çalışması belirtilerini verir. Yine de böylesi bir endişe, bu ilaçlar uygun şekilde kullanıldığında, haksız hale gelir. Diğer çoğu ilacın tersine, kortikosteroidler doğal olarak üretilen kortizole çok yakındır; bu yüzden bu kadar etkilidirler. iki durumda çok etkilidirler: Bağışıklık sistemi kontrolden çıkıp baskılanması gerektiğinde ve vücut klinik şokta olduğunda. Her iki durumda da kortikosteroidler yaşam kurtarıcıdır.

Şeker Diyabeti

İnsülin eksikliği kan şekerinin artmasına neden olur. Bunun neden olduğu diabetes mellitus adı da verilen durum kedilerde en sık rastlanan endokrin rahatsızlığıdır ve 200 kediden birini etkiler.Kedilerde Hormonal Hastalıklar Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği Şeker Diyabeti