Cattery Kimdir?

Irk kedileri bakıp üreten ve belli bir döneme kadar yetiştiren kişiye kedi yetiştiricisi(breeder) denmektedir. Kedi yetiştiricilerin yaptığı eyleme ise  “breeding” denmektedir. Kedi Federasyon : Dernek Cattery Uygulama _001Cattery/Kedi evleri ırkın doğru gelişimi ve devamı adına doğru eşleşmeyi yapıp, hamilelik, emzirme dönemlerinde yavruların bakımıyla ilgilenir. Üretim kısmı yetiştiriciliğin ufak bir kısmını oluşturmakta ve cattery/kedi evi sahiplerinin asıl yaptığı şey yetiştiricilik olmaktadır.

Kedi Yetiştiricisi mi?

Yetiştirici, anne kedi yavruları dünyaya getirdikten sonra asgari 12 hafta boyunca  kedilerin fiziksel ve psikolojik gelişimiyle yakından ilgilenmek durumundadır. Dişlerin çıkmasıyla mamaya geçmeleri, tuvalet ve tırmalama eğitimleri, insanla etkileşimleri ve sosyalleşmeleri yetiştiricinin tecrübesiyle tamamlanmaktadır. İyi bir yetiştirici kedileri fizyolojik ihtiyaçlarına göre besler ve yavrularla tek tek ilgilenir.

Kedi Üreticisi mi?

Bu gönül işidir ve kedileri sevmeyen birinin yetiştiricilik konusunda da başarılı olması beklenemez. Kediler hassas ve kalabalıktan hoşlanmayan hayvanlar olduğu için evdeki çokça kediyi de yetiştirici zaman zaman yeni çözümler üreterek idare etmek zorundadır. Yetiştiricilik tecrübe, eğitim ve maddi manevi emek gerektiren bir uğraştır. Mutlu ve sağlıklı bir kedi eğitimli ve özverili bir yetiştiricinin ellerinde büyür.