Tam bir Exotic Shorthair hayranı olan Mert Eden, Türkiye’nin ilk Exotic Shorthair Kulübünü resmi olarak kurmuştur. Bu iştirakı ile birlikte Türkiye’deki yoğun taleplere karşılık vermekte zorlanan kedi derneklerinin düzenini sağlayacak rolü üstlenen Türkiye Kedi Dernekleri Federasyonu’nun kurulması için gerekli yatırım ve ar-ge çalışmalarını tamamlamıştır. Kedi ırklarının takibi, dünya çapında saygınlık kazanacak kedi show ve yarışmalarının mimarı olacak sistemlerin ilk adımı olan Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği’nin yönetim kurulu başkanı ve kurucusudur.

Alfa Yönetim Kurulu Başkanı Mert EDEN, İstanbul’da doğdu. Aslende İstanbul’lu olan Mert Eden, şuanda İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Yazılım Mühendisliği bölümünde eğitim hayatına devam etmektedir.

Türkiye’de ki tıbbi ve bitkisel ilaç sektörünü ilk defa interaktif alana taşıdı. Kurucusu olduğu BitkiselMucize.Net platformuyla yaklaşık 40.000 kullanıcıyı, 7000’den fazla tıbbi ve aromatik ürün tedarikçisinin ürünleriyle buluşturdu. interaktif sağlık sektöründe 2010-2013 yılları arasında üst üste en çok sipariş alan tek yerli iştirak olma başarısı gösterdi.

Farklı alanlarda ve sektörde onlarca platformun bilgi teknolojileri mimarı olan Mert Eden, 2010 yılında tıbbi alanlarda kullanılan kimyasal kokuların Türkiye’ye ilk defa ithal edilmesini sağlayarak psikiyatri alanında önemli bir tedarik eksiğini gidermiştir. Şuanda hemen hemen her eczanede ve parfümeride satışı yapılan 7 farklı  ürünün resmi distribütörüdür.