Yavru Bir Kediyi Nasıl Eğitebilirsiniz?

Bir kedi, köpek değildir ve itaat konusunda hiçbir zaman iyi bir örnek olmayacaktır. Yine de, kedinizi evcilleştirebilirsiniz. Böylece, onu çağırdığınızda yanıt verir ve tüm sınırlandırıcı kurallarınıza saygı duyar. Yavru kedinizi sosyalleştirmek ve size alışmasına yardımcı olmak için onu eğitebilirsiniz ve sık sık okşayın, birlikte oyun oynayın ve daima adıyla seslenin.

Yavru Bir Kediyi Nasıl Kum Kabı için Eğitebilirsiniz?

Kedinizi Nasıl Eğitebilirsiniz? Kum Kabı Eğitimi Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiEğer yavru kediniz annesi tarafından büyütüldüyse, yemek alanından uzağa ve sakin bir köşeye yerleştirilmiş olan kum kabını kullanma isteği gösterecektir. Eğer tuvalet için kum kabının kullanma isteği gösterecektir. Eğer tuvalet için kum kabını kullanma isteği gösterecektir. Eğer tuvalet için kum kabının hemen yanına gidiyorsa, onu nazikçe kabın içine yerleştirerek ve patisiyle eşeleme hareketi yaparak, kum kabını kullanmaya eğitebilirsiniz. Birkaç denemeden sonra, yalnız başına tuvalet ihtiyacını karşılayabilecektir.

Yavru Kedim Saklandığında Ne Yapmalıyım?

Kedinizi Nasıl Eğitebilirsiniz? Kum Kabı Eğitimi Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği Kedim Saklandığında Ne YapmalıyımYavru kediniz, büyük olasılıkla yeni çevresinden ürkmüştür. Onu yakalayarak, sığındığı eşyaların altından çıkarmaya çalışmayın. Yavru kediniz, belki başlarda çok çekingen olabilir; bu nedenle ona nazikçe yaklaşın. Eğer çocuklarınız varsa, onlara yavru kedinin oyuncak olmadığını ve onunla sürekli oynamamaları gerektiğini açıklayın.

Yavru Kedimin Sürekli Eşyalarımı Tırmalamasını Nasıl Engelleyebilirim?

Kediler, tırnaklarını törpülemek isterler. Eğer yavru kediniz dışarı çıkamıyorsa, bir tırmalama tahtası edinmek en iyisidir. Eğer kediniz eşyalarınızı tırmalamaya devam ederse, oldukça net bir şekilde ”hayır” diyerek, bunu yapmaması yönünde uyarın.

Yavru Kedimin Isırması ve Tırmalamasını Nasıl Engellerim?

Çok küçük yaştan itibaren kediler, sese karşı çok duyarlıdır. Eğer kediniz ısırırsa veya tırmalarsa, keskin bir sesle birlikte  net bir şekilde ”hayır” demek bunun yasak olduğunu anlamasına yetecektir.

Yavru Kedimi Yalnız Bırakabilir miyim?

Kedinizi Nasıl Eğitebilirsiniz? Yavru Kedimi Yalnız Bırakabilir miyim Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiEğer sadece birkaç günlüğüne evden ayrılacaksanız, kediniz için seyahat yerine evde kalmak, daha az sıkıntı yaratacaktır. Çünkü kediler gerçekten de bulundukları alanlara oldukça bağlıdırlar. En ideali, bir kişiden düzenli olarak eve gelmesini ve kedinizi beslemesini rica etmektir. Gelen kişinin çok kısa bir zaman eve uğraması bile, kediniz için güven verici olacaktır. Aynı zamanda kedinizi, özel tasarım mama kapları ile birkaç gün yetecek miktarda mama ve bol bol taze su vermeyi unutmayarak tek başına bırakabilirsiniz. Eğer birkaç günden fazla evden ayrılacaksanız, bir kedi pansiyonu ile görüşmeyi düşünmelisiniz.

Yavru Kedimin Uyuması için Özel Bir Yer Seçmeli miyim?

Rahat bir sepet alabilir ve kedinin kendini güvende hissedeceği bir yere yerleştirebilirsiniz. Büyük ihtimalle, kediniz uyuyacağı yeri kendisi seçecektir: Ya bir radyatör yanı ya da güneş ışığı alan bir sandalye üstü… Bu seçimi ona bırakıp bırakmamak sizin kararınızdır.

Yavru Kedim Evin İçine İdrar Yaparsa Onu Cezalandırmalı mıyım?

Kediler, stres altındayken her yere idrar yapabilirler. Ceza vermek, durumu sadece kötüleştirir. Yavru kedinizi evde güvende hissettirmeye çalışın. Belki onu, gürültü ve hareketten uzak bir odaya yerleştirebilirsiniz. İlginizi çekmeye çalıştığı her an, ona yanıt verin ve her zaman olduğundan daha yumuşak ve nazik olmaya çalışın. Eğer tuvalet sorunu zamanla düzelmezse veteriner hekiminizle konuşmanızı tavsiye ederiz.

Kediler Hakkında Yanlış Bilinenler

Kediler Yalnız Kalmaktan HoşlanırHer ne kadar özgür ruhlu olsalar da, kediler insanların dostluğundan hoşlanır ve yalnız kalmayı sevmezler.

Kediler Köpekleri SevmezlerÖzellikle, eğer birlikte büyüdülerse ve küçük yaşlardan itibaren birbirlerine alışmışlarsa, kediler ve köpekler birlikte gayet uyumludurlar.

Kediler Her Zaman 4 Ayak Üstüne DüşerHer ne kadar kediler şaşırtıcı derecede çevik ve uyanık olsalar da, her zaman dört ayaklarının üstüne düşmezler. Örneğin; 1,5 metreden daha kısa mesafeden düşmeleri durumunda, vücutlarını döndürmeleri için yeterli zamanları olmaz. Eğer düşme mesafesi birkaç metreyi geçerse, ölümcül olabilir.