Kedilerde Kaza Olduğunda

Kedilerde Kaza Olduğunda Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Kaza Olduğunda Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiNeyse ki, kediniz için yaşam kurtarma yeteneklerinizi sergileme olasılığınız düşüktür. Bu, bu yeteneklerinizin gerekmediği anlamına gelmiyor. Kaza olduğu zaman yaşam kurtarıcı ilkyardım gereklidir. Tehlikeleri değerlendirin, kendinizi tehlikeye atmadığınıza emin olun, kedinizi tutun, kalbini ve soluk alışını kontrol edin, şok belirtilerine bakın  ve tüm bu sistemler iyi durumdaysa, delinme yaraları ya da kemik kırığı gibi fiziksel yaralanmalara bakmaya hazırlanın. Gerekli oranda kanın vücutta dolaştırılmaması anlamına gelen şok, gizli bir ölümcül tehlikedir. Bir kazadan sonra kedi normal görünebilir ama yaşamını tehdit eden bir iç kanaması olabilir. Her zaman mümkün olduğunca çabuk bir veterinere muayene ettirmeniz tavsiye edilir.

Kedinin Soluk Alışını İzleyin

Kediler dakikada yaklaşık 30 kez içeri ve dışarı soluk alırlar. Bu oran acı, şok ve akciğerle kalp sorunları sırasında artar. Kedinin göğüs hareketlerini 15 saniye izleyip dörtle çarparak soluğunu hesaplayın. Soluk alışla nefs nefese kalmak farklıdır. Nefes nefese kalmak ya endişe, ya acı ya da fazla ısıyı atmak için olur. Kediniz bilinçsizse ve hiç soluk almıyorsa, yapay solunum gerekir.

Kaza Prosedürleri

Kaza olduğunda aşağıdaki adımları izleyin:

  • Kediye sükûnetle yaklaşın. Kaçmasına neden olmamak için konu korkutmamaya çalışın. Güven verici biçimde konuşun ve gözünü korkuatacak göz temasından kaçının.
  • Konuşurken kedinin acı ya da korku derecesini anlamak amacıyla ifadesini kontrol edin. Büyükçe bir havluyla ya da başka bir yumuşak malzemeyle sarın. Kediyi tehlikenin olduğu yerden uzaklaştırın.
  • Kedi sakinse, nazikçe ama sıkıca başını çenesinin altında tutun. Boştaki elinizin dirseğiyle vücuduna biraz baskı uygulayarak bu elinizle muayeneye başlayın.
  • Korkmuş bir kedi için havlu, battaniye, katlı bir çarşaf ta da başka bir materyalin altında sarılı olmasına dikkat edin, böylece aniden dişleri ya da pençeleriyle fırlayıp çıkamaz.
  • Kedinin vücudunun kalanının sıkıca sarılı olmasına dikkat ederek baş kısmını nazikçe açın. Açılmasını önlemek için malzemeyi boyun etrafında tutun.
  • Muayenenize kedi sakin olduğunda başlayın.

Kedinizin Nabzını Nasıl Ölçebilirsiniz?

Kedilerde Kaza Olduğunda Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Kedinin Nabzını Nasıl Ölçebilirsiniz? Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiKedinizin dinlenme halinde nabzı dakika yaklaşık 120 kez atar, korktuğunda ise bu 200’e kadar çıkar. Yavru bir kedinin nabzı ise dakikada 200’ün üstünde olabilir. Kedinizin nabız oranı ateş, acı, kalp sorunları ve şokun ilk aşamalarında yükselir. Kedinizin kalp atışlarını izlemek için kedinizin göğsünü dirseklerinin hemen arkasından iki yandan kavrayın ve kalp atışlarını hisseden kadar hafifçe sıkın. Çok hızlı kedilerde bu zor olabilir.

Başka bir seçenek olarak, nabzı parmaklarınızı arka bacağın kasıkla birleştiği yerden alın. Burada, büyük bir atardamar olan femoral atardamar deriye yakın geçer. 15 saniye sayın sonra da kalp atış oranını hesaplamak için dörtle çarpın. Kediniz bilinçsizse ve kalbi atmıyorsa, ilk önceliğiniz kalp masajı olmalı.