Kedilerde Davranış Sorunları

Ev ortamının rahatlığına rağmen kediler vahşi kedilerin gereksinim duydukları şeylere gereksinim duyarlar: Tırmanma, alan işaretleme, avlanma ve kendi yiyeceklerini bulma. Yiyecek çalma, perdelere tırmanma ya da bileklerinize atlama kedi için eğlencedir, ama sizin için sorun olabilir kediniz davranış sorunları ile ilgili problemleri buradan öğrenebiliriz.

Kediniz için Sorun Olmayacaktır

Kedinizin davranış sorunları olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ama sizin için sorun olan kediniz için tamamen doğal olabilir. Kediler üç boyutlu bir yaşam sürer: Tırmanırlar; silahlarını keskin tutarlar; alanlarını işaretlemek için sürekli tedariki olan malzemeler kullanırlar idrar ve dışkı; yeşillik yerler; hızlı hareket eden ufak nesneleri gizlice izleyip yakarlar. Bunlar normal kedi davranışlarıdır. Perdelere tırmanmak, kanepeyi tırmalamak, idrar fışkırtmak, ev bitkilerini yemek, bileklerinize atlamak gibi hareketlerin hiçbiri kedinin düşüncesine göre yanlış değildir. Maalesef, çoğumuz bu davranışları tatsız ve kabul edilemez buluruz. Neyse ki, bunlar için birkaç basit çare vardır.

Kedilerde Mobilyaları Tırmalamak

Kedilerde Davranış Sorunları Hakkında Merak Edilenler Koltukları Tırmalama Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiKediler eşyaları alanlarını işaretlemek, imza bırakmak, eski tırnaklarından kurtulmak ve gerginliklerini ifade etmek için tırmalar. kendi mobilyalarınızın zarar görmesini istemiyorsanız kedinize tırmalama direği gibi kendi mobilyasını sağlayın. Tırmalama direğini bir köşeye ya da uzak bir odaya saklamayın. Tırmalamanın bir işlevi de bir kedinin varlığını göstermek için görsel bir işaret bırakmasıdır. İlk olarak, tırmalama direğini kedinizin en sevdiği odanın orta yerine yerleştirin. Onu kullandığında da yiyecekle ödüllendirin.

Kediniz onu kullanmaya başladıktan sonra, her gün biraz olmak üzere yavaşça yerini kedinizin en sevdiği uyuma yerine doğru kaydırın. Direğe kedinanesi sürmek, direği kullandığında sözle övmek ve okşamak, onu yiyecekle ödüllendirmek kedinizi direği daha fazla kullanmaya özendirir. Kediniz daha önceden mobilyaları tırmalamamışsa zarar gören yerleri, yüzey dokusu cazibesini yitirsin diye kalın naylon ya da çift taraflı bantla kaplayın. Kediniz tırmalarken yakalarsanız ”Hayır!” diye bağırın ya da bir anahtar destesini yere düşürmek gibi ani bir gürültü yapmaya çalışın.

Kedilerde Perdelere Tırmanmak

Kedilerde Davranış Sorunları Hakkında Merak Edilenler Perdeleri Tırmalama Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiKedinizin tırmanma gereksinimini doğal bir etkinliktir ona evin içinde tırmanabileceği bir yer sağlayarak onu tatmin edin. Kedinizin tırmanmasını istemediğiniz yere tırmanmasını engellemek için dolaylı hafif cezalar uygulayın. Dolaylı ceza kedinizin bunun sizin tarafınızdan yapıldığını anlamayacağı hareketlet anlamına gelir. Örneğin, kediniz istenmeyen bir yere tırmanmaya başladığında, bir anahtar destesini düşürerek yüksek bir gürültü çıkartın ya da bir su tabancasıyla su fışkırtın. Duyarlı kediler kısa sürede hareketleriyle tatsız sonuçlar arasında bağlantı kuracaktır. Tabii ki, kedinizin tırmanmasını istediğiniz yere tırmandığında onu ödüllendirin.

Kedilerde Bileklere Atlamak

Bileğe atlanması acı verebilir. Kedinizin gizli bir yerde bileceklerinize atlamak için pusuya yatması dolaylı bir oyun ya da bir seks saldırısı olabilir. Çarelerden biri kediye ilişki kurabileceği başka bir kedi almaktır. Bunu yapmadan önce konuyu veterinerinize danışın. Başka bir seçenek olarak, kedinize iyi tasarlanmış bir oyuncak alarak ona atlamasını sağlayın. Avı saklanıp beklemeyi, ele geçirmeyi ve yakalamayı cazip kılan çok sayıda pilli oyuncak vardır. ”Balık oltası” ucunda sallanan eşyalar, etrafına yün sarılmış pinpon topu ve eldiven oyuncaklar, doğal yırtıcılık etkinliklerini yönlendirmek için çok uygundur. Kediniz hâlâ ayak bileklerinize atlıyorsa kendinizi bir su tabancasıyla silahlandırın ve kedinizin gözlerinde görüntünüzün parladığını gördüğünüzle su fışkırtın! Bir başka seçenek de yanınızda her zaman bir atlamasına uygun bir oyuncak taşımak ve kediniz size saldırmadan oyuncağı önüne atmanız.

Ev Bitkilerini Yemek

Ev Bitkilerini Yemek Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiDışarıya çıkan kediler sindirimlerine yardımcı olması ve lifli şeyleri çiğneme güdülerini tatmin etsin diye sıklıkla otları yer. Evde hapis olan kedinize çiğnemesi için kediotu sağlayın. Onları tohumdan yetiştirebilirsiniz ya da bir evcil hayvan mağazasından satın alabilirsiniz. Tüm evinizi çiğnendiğinde potansiyel olarak tehlikeli olan bitki olup olmadığı konusunda kontrol edin. Kediniz var olan bitkilerinizi çekici buluyorsa, onları ulaşabileceği yerlerden kaldırın ya da bir süre için etraflarını iki taraflı yapışkan bantla çevirin. Kediler ayaklarının altında yapışkan bir doku olmasından hoşlanmazlar. Bir başka seçenek olarak, ufak bir alanda zararsız olduğunu kontrol ettikten sonra bitkilerinizi güvenli ama acı tadı olan bir spreyle spreyleyin.

Saksıları Eşeleme

Kedinizi bitkilerden uzak tutun. Bu pratik değilse, toprağı çakıl ya da mermer gibi başka bir malzemeyle kaplayın, böylece kediniz kazma zevkini buradan sağlayamayacaktır.

Yasak Bölgeler

Kediler kendilerinin her yere gitme hakları olduğunu düşünürler. Kedinizin bazı yerlere girmesini istemiyorsanız, örneğin yatak odanız, bu yerlerin kapılarını kapatın. Bu pratik bir seçenek değilse, güvenlik malzemeleri satan mağazalarda bulunan ısı ya da hareket sensörlerini kullanabilirsiniz. Bu sensörler pahalı değildir ve kedinizi yokluğunuzda eğitmek için çok uygundur. Ufak sensör bir kedinin alanına girdiğini belirleyince, onu korkutacak tizlikte bir ses çıkartır.

Yiyecek için Yalvarmak

Kedinizi yemek yediğiniz sırada odadan uzak tutun. Onu başka bir odada besleyin, böylece o odayı yiyecekle özdeşleştirsin.

Diğer Kedilerle Yaşamak

Dışarıda yaşayan iki kedi birbirlerinden hoşlanmazlarsa, aralarından biri gidene kadar diğeri onu rahatsız eder. Bu ev içinde yaşayan kediler için mümkün olmadığından, sonuç sadece ikisi arasında gerginliğe yol açmakla kalmaz, idrarla işaretleme gibi davranışlarda rahatsız edici bir artış yaşanır. Evinizin çok kedili bir ev olmasını istiyorsanız, kedi nüfusu içinde ciddi kedi anlaşmazlıkları riskini en aza indirgemek için ya aynı zamanda iki yavru kedi alın ya da kedinizin yavruları olduğunda onlardan birini tutun.

Tekrar Eğitme Kuralları

 1. Kedinizin normal davranışları için kabul edilebilir çıkış yoları yaratarak onun doğal gereksinimlerini tatmin edin.
 2. Kedinizin kabullenemez davranışlardan elde ettiği tatmini ortadan kaldırın. Kedinizin çiğnemesini istemediğiniz yerlerde acı sprey, Acı sos ya da başka güvenli ama hoşlanılmayacak şeyler kullanın. Yokluğunuzda kedinizin bunların üzerine atlamasını istemiyorsanız pencereler, yataklar, kanepeler için titreşime duyarlı, ucuz sensörler kullanın. Tırmalamayı önlemek  için iki yönlü yapıştırıcı bant ya da kauçuk macun kullanın. Evde olduğunuz sırada kedinizin istemediğiniz bir şey yaptığını gördüğünüzde her zaman elinizin altında olan su tabancanızla su fışkırtın ya da dikkatini başka yöne çekmek için yere bir deste anahtar düşürün.
 3. Sabırlı olun. Bir gecede mucizeler beklemeyin.
 4. Emin olmadığınızda ya da işin içinde saldırganlık olduğunda profesyonel yardım alın.

Kedilerinizden biri diğerlerine kabadayılık ediyorsa, kronik ağrı gibi buna neden olabilecek tıbbi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için veterinerinizi görün. Kedilerinizin davranışlarını gözlemleyin ve başlarını kısılıp sırtların kamburlaştığını gördüğünüzde müdahale edin. Düzeni, saldırganları başka odalarda besleyerek  kurun. Yüz fremon spreyini kullanın. Deneyimlerime göre bu alan belirlemeyle ilgili kabadayılık ve idrar fışkırtma sorunlarını yarı yarıya çözüyor.

Kedilerde Eve Kaçış

Çok az bir meraka sahip bir kedinin bile dışarısı ilgisini çeker ve kapıyı açtığınızda kaçıverir. Bu bir riskse, açık kapıyı su tabancası gibi hafifçe nahoş birşeyle bağlantılandırın. Siz dışarı çıkmadan önce kedinize bir yiyecek ödülü veya en sevdiği oyuncağı verin, böylece siz giderken dikkati başka şeyde olsun.

Kedilerde Aşk Isırıkları ve Sevilirken Saldırganlaşma

Kediniz, siz onu okşarken derin düşünceler içindeyken, aniden sizi ısırıverir Sevilirken saldırganlaşma kedinizin sizin onu dokunmanızla ilgili karışık duygular içinde olmasındandır. Bir yandan okşanmak rahatlatıcıdır ve annesinin yalamasını anımsatır; diğer yandan akraba olmayan kediler birbirlerine kavga etmedikçe ya da cinsel ilişki dışında hiç dokunmazlar. Bu karışık sinyallerle, çoğu kedi sonunda tedirgin olur. Bazıları sadece elinizi ağzına alır ama ısırmaz. Bazıları sımsıkı kaparlar. Kedinizin istediğini göz önüne alın ve fazla okşamayın. Bu ilkel bir çatışmadır, kedinizin sizinle olan ilişkisini zedelemeden üstesinden gelmek zordur.

Kedilerde Zekâ Testi

Kedilerin zekâsını karşılaştırmak eğlenceli olabilir ama bilimsel olarak doğru olmayabilir. Kedinizi aşağıdaki puanlara göre sıralandırın.

Kedim:

 • Uyanık ve meraklı;
 • Beni kandırmaya çalışıyor;
 • Benden bağımsız;
 • Ruh halime duyarlı;
 • Kolay eğitiliyor;
 • Yabancılara güvenli;
 • İsmine tepki veriyor;
 • Patilerini beceriklilikle kullanıyor.

Kedinizi her soruya aşağıdaki puanlamaya göre değerlendiriniz:

Doğru mu? Puan
Kesinlikle hayır 1-2
Hayır denebilir 3-4
Bazen 5-6
Evet denebilir 7-8
Kesinlikle evet 9-10

Sonuçlar

0-34 puan: Sevilir ama donuk;

35-49: Ortamala kedi;

50-64: Zeki kedi;

65-80; Çok akıllı kedi.