Kedi Almadan Önce

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği2

Kediler, beslenmeleri, yaşam alanları ve arkadaşlık açısından temel gereksinimleri karşılandığı müddetçe çoğu evde mutlu bir şekilde yaşayabilir. Ancak kedi sahibi olmak 20 yıl kadar süren bir anlaşma yapmaktır ve bunun neleri içerdiğini anladığınızdan emin olmanız gereken sorumluluk gerektiren bir iştir.

Hayatınızda kendinize bir dost mu arıyorsunuz? Yoksa çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayacak bir arkadaş mı? Kedi sahibi olmayı düşünüyorsanız, sormanız gereken ilk soru şu olmalıdır. Kediler değişimden hoşlanmazlar. Bunun için de kedinizin yaşayacağı evin; maksimum 3 seneden önce değişmeyeceği bir evde kaldığı sürece kedi sahiplenmeniz iyi bir fikir olacaktır.

Yalnız yaşıyor ve sıkça iş seyahatine çıkıyorsanız, evden 1 haftadan uzun süre uzakta kalıyorsanız. Bu durumlar kedi almanız için doğru bir zaman olmadığını gösterir. Kediler 1 haftayı geçen yalnız zamanlarda psikolojik problemler yaşamaya başlayabilirler.

Masrafları Karşılamak

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği1

Kedi beslemek pahalı değildir. Ancak yüksek kırk standartlara sahip safkan cins kediler başlangıç için

genellikle masraflı olurlar. Her kedinin bakımı içindüşük ama istikrarlı masraflarınız olacaktır. Örnek vermemiz gerekirse haftalık mama, kedi kumu, mama kaseleri ve oyuncaklar gibi masrafları bulunur. Ayrıca gelecekte karşılaşılması muhtemel sağlık problemlerinde yağılacak harcamalarda göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneği; yıllık veteriner maliyetleri, aşılar, parazit tedavileri ve olası hastalık tedavileri gibi giderlerde söz konusu olabilir.  Tatile gittiğinizde kediniz için düzenlemeler yapmanız gerekecektir. Uzun süre yalnız kalmasını istemediğiniz taktirde güvenilir hijyenik kedi otellerinin ücretleride eklenecektir. Ön görülebilir giderlerin yanısıra camdan düşme veya kazalar dolayısıyla oluşabilecek veteriner masraflarınıda karşılayabilecek maddi gücünüzün olduğundan emin olmalısınız.

Artık Türkiye’de de evcil hayvan sağlık sigortası yapıldığından bu hizmetlerden faydalanarak masraflarınızı minimuma indirebilirsiniz.

Bakım Standartları

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği2Kediler kendi kendilerine bakmalarıyla tanınırlar. Ancak yinede zamanınızın bir bölümünü onlara ayırmanız gerekecektir. İstisnalar dışında her gün taze mama ve su sağlamanın yanı sıra mama ve su kaplarının temiz tutulması ayrıca kumunun tazelenmesi gerekir. Uzun tüylü kedilerin minimum 3 günde bir uzun kısa tüylü kedilerin ise haftada 1 düzenli biçimde taranması yüksek standartlara ulaşmanız için iyi bir başlangıç olacaktır.

Bütün kedilerin enerjilerini atacakları egzersizlere ihtiyaçları vardır. Bunun bir kısmınıda sahipleriyle geçirecekleri oyun zamanı oluşturur. Kedilerin uygun ve düzenli bir beslenme düzeni olduğundan, gerekli aşı ve parazit tedavilerinin düzenli yapılması durumunda bu işin sorumluluğu 1 kişi tarafında rahatlıkla alınabilecektir.

Bu işleri bir çocuğun üzerine bırakmak hata olacaktır; her ne kadar çocuklar genellikle bir kediye bakmak konusunda çok ısrarlı olsalarda çok azı bunu yapabilir ve ilk heveslerini aldıktan sonra ilgilerini kaybederler.

Başka Hayvanlar

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği

Halihazırda evinizde başka hayvanlarınız varsa bir kedinin o ev ortamına uyum sağlayıp saylayamayacağınız düşünün. Kediler başka hayvanlarla

mutlu bir biçimde yaşabilirler ancak ilk tanışmalar dikkatli bir biçimde yönetilmelidir.

Tanıştırma faslının yavaş yapılması saldırganlık ve korkuyu azaltacaktır. Sürüngenler veya köpek gibi kedileri kovalamasıyla meşhur bazı hayvanlar kedi için genellikle uygun arkadaş profilleri oluşturmazlar. Ayrıca küçük kemirgenler, balık yada kuşlar gibi daha küçük hayvanlarınız varsa onlar, doğal olarak bir av gibi görecektir. Bu nedenle onları kediniz den nasıl koruyacağınızı düşünmeniz gerekecektir.

Kediler ve köpekler barış içinde birlikte yaşayabilirler, özellik lede birbirleriyle küçük yaşta tanışmışlar sa bu yeterli bir sebeptir.

Evin Diğer Sakinleri

Evinizde yaşayan tüm bireyleri düşünün ve her birinin kedi sahiplenme konusundaki düşüncelerini öğrenmeniz gerekmektedir.Evinde temizliğe düşkün biri,kedinin ev tekstil ürünlerinde bıraktığı (ki tüm kediler bırakır)tüylerden hoşlanmayacaklardır.Eğer birlikte yaşadığınız kişilerin ateş,astım veya başka alerjileri varsa – nüfusun %15’gibi-kedilere karşı da alerjik olabilir.

Alerjik olmanız kedi sahibi olmanıza engel teşkil etmeyebilir,ama ne gibi önlemler alınması gerektiğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

 Kedi ile Arkadaş Olunur mu?

Kediler son derece iyi arkadaşlar olabilirler ve sahiplerine hem psikolojik hem fizyolojik yararları olduğu bilinmektedir.Örneğin araştırmalar kedilerin stresimizi azaltıp bizi sakinleştir diklerini,bir kediyi sevmenin okşamanın kan basıncını düşürüp nabzı yavaşlattığını göstermektedir.

Bir kedinin okşanmaktan ne kadar keyif alacağı ya da buna ne kadar tahammül edebileceği kediden kediye değişir.Bazıları bunu başlı başına kişiliğe bağlarlar,ama bu aynı zamanda kedinin ırk özelliğine ve yavruyken insanlarla ne kadar temas kurduğuna da bağlıdır.Ev arkadaşınızı seçmeden önce onunla ne kadar etkileşimde bulunmak istediğinizi düşünün.Bazı insanlar siyam cinsi gibi sosyal bir kediyi son derece çekici bulurken diğerleri rahatsız edici olduğunu düşünebilirler.Aynı sebeple ,eğer ev arkadaşınızı bir seferde saatlerce evde yalnız bırakacaksanız o zaman evcil bir kısa tüylü veya uzun tüylü gibi daha bağımsız size uygun ırk özellikleri yüksek olan cins kedileri seçmelisiniz.Ayrıca birbirlerine arkadaşlık etmeleri ve uzun saatler sizden uzak kalacaklarsa iki kedi sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

Çocuklarınız varsa onları kedi arkadaşı ile tanıştırmadan önce güvenli olup olmadığını düşünmeniz gerekir.Küçük çocuklar kediyi çimdikleyerek canını acıtabilirler,kedi ise refleks ile tırmayabilir.Çocuklarınız bir hayvana saygıyla davranacak kadar büyüyünceye kadar beklemeniz daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.Çocuklarla iyi anlaştığından emin olmak için kedinin karakterini dikkatle kontrol edin. ( exoticshorthair,persian ve scottishfold ) gibi üstün  ırk özellikleri olan bazı kedi ırkları özellikle çocuk dostu olmalarıyla tanınırlar.

Eviniz, Kedi Arkadaşınıza Uygun mu?

Eviniz ,bir kediye hem güvenli hem de yeterince uyarıcı bir yer olup olmadığına emin olun.Kediler,keşfedecek büyük alanları olmasından hoşlanmalarına rağmen küçük yerlere de uyum sağlayabilirler ve pek çok kedi evde mutlu olur.

Açıkçası,ev ortamınızın bir kedi için güvenli olup olmadığı üzerinde düşünmeniz ve önceden gerekli önlemleri almanız gerekebilir.Örneğin eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız kedinizin düşmesini engellemek için pencerelerinize tel taktırarak, elektrikli ürünlere ve  kablolarına ulaşmalarını engelleyerek  güvenlik önlemlerini alabilirsiniz.

Gerekli güvenlik önlemlerini aldığınız sürece küçük çocuklarla kediler güçlü ,sevecen bir bağ kurabilirler.