Kedilerde Geriatrik Koşullar

Üç kediden biri geriatriktir ve bu yüzden yaşla ilgili sorunlar yaşama olasılığı vardır. Yaşlılık çeşitli tıbbi sorunları beraberinde getirir. Ayrıca, sizin müdahalenizle yavaşlatılabilecek birçok yaşla ilgili değişikliğe neden olur. Hastalık kontrolü, iyi beslenme ve başalarılı veteriner çalışması gittikçe daha fazla kedinin on yaş sonrasında yaşamasını sağlıyor. Yine de, ortalama ömür ve buna bağlı olarak kuvvetten düşürücü geriatrik koşulların oluşumundaki artış güç etik sorunları da beraberinde getiriyor. Kaçınılmaz yaşla bağlantılı tıbbi koşulları tedavide ne kadar ileri gitmeliyiz.

Bağışıklık Sistemi Hayati Önem Taşır

Geriatrik Koşullar ALFAYaşlanma bir hastalık değildir. İlerleyen yaşla birlikte, geriatrik ortaya çıkar ve kedilerin vücutları sadece bir zamanlar olduğu kadar iyi çalışmamaya başlar. Görüşün berraklığı veya işitmenin keskinliği azaldıkça, bağışıklık sisteminin etkinliği de azalır. Örneğin, hatalı biçimde kopyalanan bir hücreyi yakalayamayabilir. Bu yüzden hem kötü huylu, hem de iyi huylu olan tümörler, yaşlılıkla bağlantılı sorunlar arasında yer almaya eğilimindedir.

Biyolojik Saat Çalışıyor

Kedinizin vücundaki her hücre, kadar yaşayacağını belirleyen doğal bir biyolojik saate sahiptir. Bazı hücreler, örneğin bağırsakların astarında olanlar en az haftada bir yenilenirler, ama bu yeni hücre üretme yeteneği eninde sonunda yavaşlar ve eskisi kadar etkili, hızlı ya da doğru olmaktan çıkar. Diğer hücreler, örneğin beyin hücrelerinin yerine yenileri gelmez. Bir kedi gençken en fazla nöron miktarına sahiptir. Bu hücreler öldükçe, yerlerine yenileri gelmez. Hücrelerin yerlerine yenilerinin yetersiz konması ya da hiç konmaması, yaşlanmayla ilgili tıbbi sorunların çoğunu oluşturan nedendir.

Koruyucu Check-Upların Önemi

Her yaşla ilgili durumda, erken teşhis edilen hastalık tedavisi en kolay ve en ucuz olandır. Veterinerinizce yapılan yıllık sağlık muayeneleri hayati önem taşır. On yaşından sonra, kediniz için yıllık, tam, yaşlı kedi koruyucu check-upları yaptırın.

Görüş ve İşitmenin Azalması

On yaşının üzerindeki her kedinin göz merceğinde skleroz gelişir. Bu nihayetinde kedinin burnunun ucundaki fareyi göremez hale gelmesine kadar gider, ama kediniz özellikle uzaktaki hareketleri görebiliyor olabilir. Aynı zamanda işitme de zayıflayabilir, hatta kısa zamanda hızla sağırlık gelişebilir. Sürekli çevre ve günlük aktivite kalıpları oluşturmak çok yararlıdır.

Davranış Değişiklikleri

Yaşlı kediler daha fazla uyur ve uyandıklarında kim, ne, ne zaman ve nerede olduklarını hatırlamaları daha uzun sürer. Bu yüzden rutinlerinde yapılacak değişikliklerden nefret etmeleri şaşırtıcı değildir. Cazip zihinsel aktiviteler yaratarak kedinizin beyin faaliyetlerindeki bozulmayı yavaşlatabilirsiniz.

Kuru Kepekli Kürkler

Yaşlı kedilerin kendilerini temizlemek konusunda daha fazla güçlükleri olur ya da bu konuda hevesleri azalır. Kedinizi siz daha sık temizlemeye özen gösterin.

Kötü Ağız Kokusu

Dişeti enfeksiyonları ve bununla bağlantılı kötü ağız kokusu yaşlı kedilerde en yaygın görülen sorunlardan biridir. Bunu önlemek için veterineriniz kedinize çiğnemesi için tavuk boynu ya da kanadı vermenizi ve diş sağlığını iyileştirmek için dişlerini ve dişetlerini fırçalamanızı önerebilir.

Böbreklerin Süzme Özelliklerinin Azalması

Geriatrik Koşullar ALFA KediBöbrek yetersizliği, daha sık su içen ve idrara çıkan yaşlı kedilerdeki en yaygın metabolik arızadır. Fosforu düşük bir diyet (veterinerinize sorun) yaşam ortalamasını bir yıl kadar yükseltir.

Kabızlık ve Gaz

Yaşlı kediler daha fazla kabız olma veya gaz çıkarma eğilimindedir. Yaş, dengeli, yüksek lifli bir mamayla beslemek gaz oluşturmayan bakterilerin gelişmesini sağlayarak bu sorunu kontrol altına alabilir. Kedinizin egzersiz yapmasını ve çok su içmesini sağlayın. İlk kabız belirtisinde veterinerinize gidin.

Ağırılı Eklemler

Tıp tek başına dejeneratif eklem rahatsızlığını çözemez; kilo vermek de çok önemlidir. Kedinizin atlamamasını sağlamaya çalışın ve diyetine temel yağ asitlerini ekleyin.

Güç Kaybı

Geriatrik Koşullar ALFA Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiYaşlanmanın doğal değişimleri kasları etkileyen bir yetersiz beslenmeye neden olur. Çok iyi sindirilebilen, vitamin ve antioksidanların eklendiği bir diyet çok önemlidir. Veterinerinizle kan dolaşımındaki oksijeni artıracak bir ilaçlar hakkında görüşün.

Tuvalet Eğitiminin Bozulması

Yaşlı kediler gençlere göre daha sık tuvaletlerini görmezden gelirler. Tuvaletlerin kolay ulaşılabilir bir yerde olmasını sağlayıp onları temiz ve kedinizin en sevdiği kumla dolu tutun.