Şecere Ne Demektir? Şecereli Kedi ve Kedilerde Şecere Belgesi Nedir?

Şecere kelime anlamı itibariyle “soy ağacı” demektir. (Bknz. TDK). Çoğu kediseverin yanlış bildiğinin aksine kelime S ile değil “Ş” harfiyle başlar. Çokça karıştırılan secere ise “Suçlu, suç işleyeceği bilinen (kimse)” (Bknz. TDK) anlamına gelmekte ve “secereli kedi tamlaması komik bir anlam arz etmektedir. Şecereli kedi demek soyu belli olan ve soyundaki ata bilgisi kimlik diyebileceğimiz bir belgeye kayıtlı olan kedi demektir. Bir kedinin şeceresi varsa ırkı ve ataları belli demektir. Şecerede anne ve baba bilgisiyle birlikte büyük anne ve büyük baba şecere kayıtları da yer almaktadır.

Şecerede Kaç Kuşak Atanın Bilgisi Vardır?

Bir kedinin şecereli olması tüm atalarının kayıtlı olduğu anlamına gelmez. Şecerede sadece o kediye ait bilgi yer alabileceği gibi eğer ataları şecereli ve federasyon sistemine kayıtlıysa anne baba, büyük anne-büyük baba gibi diğer kuşakların bilgisi de şecerede yer alabilir. Şecerede kaç kuşak atanın bilgisinin olacağı kedinin hangi federasyona kayıtlı olduğuna, sıfır şecereli olup olmadığına göre değişmektedir.

Açacak olursak: Sıfır şecereli kedi bir yarışmayla lisanslı hakemlerce ırk olduğu tespit edilip kayıt altına alınmış, anne ve baba bilgisi şeceresinde yazmayan kedidir. Farklı federasyonlarda sıfır şecereli kediler için farklı tanımlamalar olup WCF’de RX olarak nitelendirilmektedir. Çokça karşılaştığımız “full” ya da “LO” şecere dediğimiz şecerede ise en az 4 kuşak ata bilgisi yer almaktadır. (World Cat Federation)

Şeceredeki kuşak sayısı federasyonların uygulamalarına göre değişmekte olup dünyanın en saygın ve eski kedi birliklerinden/federasyonlarından olan CFA (Cat Fancier’s Association) şeceredeki ata bilgisini 3 kuşak, 5 kuşak olarak yetiştiricinin tercihine göre farklı ücret uygulamalarıyla çıkarabilmektedir. Nitekim farklı federasyonlarda farklı uygulamalar da mevcuttur.

Şecere Belgesi Bilgisini Güvenli midir? Kim, Kayıt Altına Alır?

WCF’de şecereler dernekler tarafından çıkartılmakta olup WCF’de şecerenin doğruluğunu sorgulayabileceğiniz online bir sistem mevcut değildir. Şecere kayıtları derneklerde tutulup tamamiyle dernek başkanlarının insiyatifindedir.

Dünyanın en geniş şecere kayıt sistemine sahip CFA (The Cat Fancier’s Association) ve TICA (The International Cat Associaton) ise tüm şecere kayıtlarını online olarak tek sistemde tutup şecereler tek bir merkezden gönderilmektedir. Böylece şecere sisteminde sahteciliği ve dernek başkanlarının insiyatif / çıkarlarına göre oynama yapmalarının önüne geçmektedir. CFA ve TICA şecereli kedilerin kayıtları dünyanın her yerinden sorgulanabilmekte ve tek merkezde kayıt altına alınmaktadır. Dünyada şecere kaydı yapan farklı birlikler / federasyonlar da mevcut olup, uluslararası tanınırlığı olan bu kuruluşlar Dünya Kedi Kongresi‘nde birleşmiş ve belli kurallar çerçevesinde ortak uygulamalar geliştirmiştir.

Dünya Kedi Kongresi 9 üye şemsiye kuruluşa ev sahipliği yapmakta ve internet sitesinden diğer üye kuruluş bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Dünya’da Kedi Irk Felinoloji Federasyonları

  • ACF – The Australian Cat Federation
  • CCCA – Co-Ordinating Cat Council of Australia
  • CFA – The Cat Fanciers’ Association
  • FİFE – Fédération Internationale Féline
  • GCCF – Governing Council of the Cat Fancy
  • NZCF – The New Zealand Cat Fancy
  • SACC – The Southern African Cat Council
  • TICA – The International Cat Association
  • WCF – The World Cat Federation

Dünya’da Kedi Irk Felinoloji Federasyon ve Dernek Logoları

ACF - The Australian Cat Federation

Australian Cat Federation

 

 

 

 

 

 

 

 

CCCOFA - Co-Ordinating Cat Council of Australia

Cat Council of Australia

 

 

 

 

 

 

 

CFA Kedi Federasyonu Logo The Cat Fanciers' Association

Cat Fanciers’ Association

 

 

 

 

 

 

 

 

FİFE Kedi Federasyonu Logo Fédération Internationale Féline

Fédération Internationale Féline

 

 

 

 

 

 

 

 

GCCF Kedi Federasyonu Logo Governing Council of the Cat Fancy

Governing Council Cat Fancy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NZCF Kedi Federasyonu Logo The New Zealand Cat Fancy

The New Zealand Cat Fancy

 

 

 

 

 

 

 

SACC Kedi Federasyonu Logo The Southern African Cat Council

The Southern African Cat Council

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tica Kedi Federasyonu Logo The International Cat Association

The International Cat Association

 

 

 

 

 

 

 

WCF Kedi Federasyonu Logo World Cat Federation

World Cat Federation