Kedi Yarışması

Kedi Yarışması Nedir?

Kedi YarışmasıKedi yarışması ulaşılan kayıtlara göre ilk defa 1598 tarihinde İngiltere’de yapılan bir panayırda yapılmıştır. Yakın tarih incelendiğinde kedi şovları sadece bir yüzyılı aşkın bir süredir hafızalarımızda yer bulmaktadır. Ayrıca kedi yarışmaları, kedilerin sergilenmesi uygulaması profesyonel olarak 1871’de Londra’daki Crystal Palace’da kısa tüylü İngiliz kedileriyle İran kedilerinin boy gösterdiği büyük bir sergiyle başlamıştır. Hemen hemen aynı dönemde ilk Amerikan kedi yarışması da Maine Coon cinsinin New England’da sergilenmesiyle gerçekleşmiştir.

İngiltere’de kedi yarışmaları hâlâ hakemlerin kedi ırklarını takip etmesi ve şovlarla başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Kedi yarışmaları geliştikçe bir iki şovda kedi sahipleri kedileriyle beraber hakemlerin kararı için bir ringin etrafında tur attılar. Bu gösteriler, çoğu zaman çıkan kavgalarla ve yaran alan potansiyel şampiyonların mahvolan kariyerleriyle kaosa dönüşmüştü.

Çok eski şovlarda kediler ölümcül enfeksiyon kapma riski altındaydılar. Neyse ki bugün koruyucu aşılar bu tehlikeyi ortadan kaldırmıştır.

Kedi Yarışmalarının İncelemeleri

Kedi YarışmasıKedi Yarışması- GCCF Her bir ülkede kedi kulüpleri ve topluluklarını kontrol eden bir otorite bulunur. İngiltere’de bu işi Kediseverler Yönetim Konseyi (Governing Council of the Cat Fancy = G.C.C.F) yapar. Amerika’da en büyük kuruluş Kediseverler Birliğidir (Cat Fancier’s Association = C.F.A). Bunların en önemli görevleri, bütün türler için resmen onaylanmış standartlar belirlemek, cins kedileri kayıtlarını tutmak, el değiştirdiklerinde devirlerini yapmak ve kedi şovlarının tarihlerini onaylamaktır.

Kedi Yarışması- CFABir kedi şovu için başvuru yaptığınızda size bir giriş formu ile birlikte şov kurallarını ve kategorileri detaylı olarak gösteren bir program gönderilecektir. Adaletin sağlanması ve kedilerin haklarının korunması için bazı şov kuralları belirlenmiştir. Örneğin İngiltere’de öldürücü bir hastalık olan bulaşıcı kedi enteritisine karşı aşılanmadıkça hiçbir kedi ya da kedi yavrusu şovlara katılamaz. Ayrıca bir kediyi bir kedi şovunda sergiledikten sonra başka bir kedi şovuna katılmanız için en az iki hafta beklemeniz gerekir. Diğer bir kural bir kedinin görünüşünü değiştirecek herhangi bir boyanın kullanılmasının yasak olmasıdır.

Kedi Yarışma Türleri

İngiltere’de üç tür şov vardır. Şampiyonluk, Uygunluk ve Muafiyet şovları.

Kedi Yarışmalarında Şampiyonluk

Kedi Şovu- Kedi ŞampiyonlukBu büyük bir şov olayıdır en elit tabakayı cezbeder. Büyük olasılıkla, dünyanın en önemli şampiyonluğu Londra’da gerçekleştirilen ve 2000 kişinin katıldığı Ulusal Kedi Kulübü şovudur. Açık- sınıf şampiyonları yüksek kalitede iseler Çalenç seritifkası ile ödüllendirilirler. Üç sertifikası olan bir kedi Şampiyonlar sınıfı Şampiyonası’na katılmaya hak kazanırlar. 3 kez bu kategoride şampiyon lan kedi ise Grand Şampiyon olur.

Uygunluk

Bu şovlar da Şampiyonluk şovlarının kurallarını uygular ancak Çalenç Sertifikası verilmez.

Muafiyet

Muafiyet şovlarında yönetmelikler çok katı bir şekilde uygulanmaz. Bu şovlar yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Bir Kedi Şovu Nasıl Organize Edilir?

Genellikle dört giriş kategorisi vardır. Açık, Yan ve Kulüp sınıflarına ek olarak Ev kedisi sınıfı bulunur.

Açık Sınıf

Bu en önemli kategori olup tüm kayıtlı cins kedilere, kısırlaştırılmış olanlara ve yavru kedilere açıktır. Eğer kedinizin özellikleri uygunsa bir açık sınıfa kaydedilmelidir.

Yan Sınıf

Şova katılan kedilerin genellikle en az dört kategoriye kaydedilmeleri gerekir ve bunlar çeşitli yan sınıflar olabilir. Örneğin kediniz daha önce hiç bir şovda galibiyet almadıysa, kaydedildiği kategorilerden biri ”tecrübesizler” kategorisi olabilir.

Kulüp Sınıfı

Belirli kulüplerin sponsor olduğu bu kategoriler yalnızca üyelerine açıktır.

Ev Hayvanı Sınıfı

Bu kategori sadece ebeveynleri kayıtlı olmayan veya bilinmeyen kısır kedilerin katıldığı bir kategoridir.

Kedi Yarışmasına Kayıt Yaptırmak

Kedi Yarışması- Kedi Yarışmasına Kayıt YaptırmakTercihen şovdan 15 hafta önce şov organizatörlerine yazın. Size, ihtiyacınız olan tüm bilgileri kapsayan bir program gönderilecektir. Hangi kategoriye başvuracağınıza karar verirken daha tecrübeli bir kedi kulübü üyesinin tavsiyelerini almak iyi bir fikirdir. Yanlış doldurulduğu takdirde kediniz diskalifiye olacağı için başvuru formunu dikkatlice okuyun ve en kısa zamanda postalayın.

Türkiye’de Yapılan En Başarılı Kedi Yarışmalarının Fotoğrafları

Kedi YarışmasıKedi Yarışması Kedi Yarışması Kedi Yarışması Kedi Yarışması Kedi Yarışması Kedi Yarışması Kedi Yarışması Kedi Yarışması Kedi Yarışması Kedi Yarışması