Exotic Shorthair Kedi Irkı

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Exotic Shorthair kedi ırkı, kısa tüylü İran Kedisi (Persian) olarakta adlandırılmaktadır. Bu yazı dizimizde global kedi ırk bilimi, felinoloji üniversite kaynaklarına dayanarak safkan bir Exotic Shorthair kedi ırkını nasıl fark edebileceğinizden bahsedeceğiz. Biliyoruz ki safkan bir Exotic Shorthair alma fikri bile size heyecan veriyor. Ancak bu heyecan sizin en büyük düşmanınız. Exotic Shorthair sahiplenirken dikkat etmeniz ve karar vermeniz gereken farklı konular bulunmaktadır. Bu nedenle Exotic Shorthair’ın kişilik özelliklerine özenerek gösterilen ilk kediyi Exotic Shorthair denildi diye almak sizi uzun vadede pişmanlığa itebilir. Bu nedenle öncelikle kedinize ne kadar bütçe ayırabileceğinizi düşünmelisiniz. Sonrasında bütçenize göre almak istediğiniz exotic Shorthair’ın kalite standartları arasında tercihinizi yapmalısınız.

Günümüz şartlarında safkan Exotic Shorthair’lara çok nadir rastlıyoruz. Bunun dışında şecere sistemlerinde kayıtlı safkan Exotic Shorthair’ların üremeleri de normale oranla çok daha az gerçekleşmektedir. Ancak kırma ve düşük standart ‘Pet Quality’ grubundaki standartlara uymayan kırma Exotic Shorthair üretimleri oldukça fazladır. Bu nedenle sahiplenme ücretleri çok daha uygun fiyatlı olmasının yanı sıra herhangi bir zaman diliminde rahatlıkla bulunabilmektedir.

Safkan Exotic Shorhair Genel Fiziksel Özellikleri

İdeal Exotic Shorthair kedi ırkı, genel vücut yapısı itibariyle; yuvarlak hatları olan bir izlenim sunması gerekmektedir. Yüzüne bakıldığında, yumuşak hatları ile dengelenmiş; sevimli bir peluş ayıcık görüntüsünde olmalıdır.

Safkan bir Exotic Shorthair’ın kafa yapısını incelediğimizde, ilk dikkatimizi çeken; alnından ayrı iri oval gözlerinin, sevimli ifadesine katkıda bulunmasıdır. Standart kedilere göre 3 misli daha kalın olan derisini kaplayan, yumuşak peluş görünüşünde ki kürkünün; yuvarlak hatları bedeninin kusursuzluğuna dikkat çeker. Kalın kuyruğuna göre kısa kalan, kaslı bacakları dengeli ve sağlam duruşuna katkıda bulunur.

Irkının tüm yönleri bütün olarak bir araya geldiğinde, özündeki dengeli zerafete verilen ad Safkan Exotic Shorthair’dır. Exotic Shorthair kedi ırkının tespit edilen 14 farklı desen içerisinde 82 ayrı renge sahip olabildiği görülmüştür.

Safkan Exotic Shorhair Genel Kişilik Özellikleri

Safkan Exotic Shorthair kedi ırkı karakter olarak sevgi dolu, sessiz, sakin, nazik ve asil tavırları ile İran Kedisine benzetilmektedir. Safkan Exotic Shorthair kediler dayanılmaz bakışları ile dikkatleri üzerine çekmeyi çok sever.  Kucağınıza aldığınızda size sarılarak mutluluğunu göstermeyi tercih eder.

Sıcak yatağında şekerleme yaparken sizi gördüğü için rahatını bozmaktan hiç çekinmez. Çünkü evinizde sizi takip etmek onu daha mutlu edecektir.

Safkan Exotic Shorthair’lar, oyun aşkıyla yaratılmış kedi ırklarıdır. Onunla saatlerce oyun oynayabilirsiniz. Oyun bittikten sonra oyuncağını erişemeyeceği bir yere koyunuz. Oyuncağı almak için tombik şirin kafasında yaptığı planları izlemek sizi çok güldürecektir.

Safkan Exotic Shorthair’ların sesi nadiren duyuluyor olsa da, miyavlaması durumunda yumuşak cıvıl cıvıl sesiyle dikkatinizi çekmekte zorlanmayacaktır.Safkan Exotic Shorthair ırkının tatlı ve huzurlu karakteri, çocuklarla da çok iyi vakit geçirmesini sağlamaktadır. Çocuklarla geçireceğin heyecan ve oyun dolu dakikalar ona mutluluk verecektir. Akıllı ve meraklı tavırları diğer evcil hayvanlarınızla uyum sağlamasını sağlayacaktır.

Safkan Exotic Shorthair Standartları

Kedi ırk bilimi / felinoloji federasyonlarına gelen yoğun bilgi taleplerini incelediğimizde kırma veya çok düşük standartlarda Exotic Shorthair kedileri safkan ve yüksek kalitedeymiş gibi gösterilerek sahiplendirildiğini görüyoruz. Her kedi yetiştiricisi, yavrusunu değerli göstermek için bazı iddialarda bulunabilir.

Yüksek kalite safkan Exotic Shorthair kedi ırk standartları felinoloji biliminden faydalanan resmi kaynaklar referans gösterilerek tespit edilebilir. Her şecere belgeli kedi safkan olmadığı gibi her şecere belgesiz kedi de kırma değildir. Dolayısıyla evinize Exotic Shorthair ırkında bir kedi alıyorsanız, kedi yetiştiricisinin verdiği bilgileri değil bu sayfada belirtilen standartları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Yüksek standart özelliklerine sahip bir yavruya sahip olmak için ilk yapmanız gereken şey araştırmaktır. Sonrasında edindiğiniz resmi bilgiler doğrultusunda sabırlı bir şekilde prestij sahibi kedi yetiştirici/catteryleri takip etmeniz gerekmektedir. 10-14 yıl hayatınızın merkezinde olacak bir kedi seçerken olabildiğince seçici ve sabırlı olmalısınız.

İlk Bakışta

Kesin gözlerinin arasında konuşlanmış kısa, kalkık, basık küçük bir burun. Geniş tombul, pürüzsüz görüntüde yüz hatları.

İlk Bakışta Exotic Shorthair Alfa Kedi Irkları Derneği

İlk Bakışta Exotic Shorthair

Burun

Standart kedilerde burun gözünlerin ortalama 3-5 cm altındadır. Safkan Exotic Shorthair kedi ırklarında burun iki gözün arasında merkezi bir konumda olmalıdır. 0,1 mm ile 19 mm uzunluk ölçüleri Exotic Shorthair sıfır burun standartlarında kabul edilmektedir. 20 mm ile 29 mm ölçüleri ise basık burun standartlarında kabul edilmektedir. Burnun basıklığının yanı sıra kalkık bir şekilde karşıya bakması gerekir.

Exotic Shorthair Burun Yeri

Exotic Shorthair Burun Yeri

Burun delikleri 0° – 14° arasında bir açıya sahip olması durumunda yüksek burun standardı olarak kabul edilerek puanlandırılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu burun deliklerinin genişliğidir. Burun delikleri kedinin nefes alışverişini olumsuz etkilemeyecek kadar geniş olmalıdır.

Yanaklar

Safkan bir Exotic Shorthair’ın yanakları dolu, belirgin ve kemiksiz bir görüntü sergilemelidir.

Ağız

Safkan bir Exotic Shorthair’ın ağzı geniş, enli, kuvvetli ve yaygın olmalıdır.

Çene

Exotic Shorthair’ların çenesinde ilk dikkat edilmesi gereken kapanış açısıdır. Ağızın kuvvetini tam olarak yansıttığına emin olmak gerekmektedir. Gelişmişimini tamamlamış, boşluksuz sıkıca kapanarak ısırma görevini yapmalıdır. Çene çok hassas bir alandır. En büyük sorunlar bu alandan karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla detaylı ve dikkatli bir inceleme gerekmektedir. Sizin için incelenmesi gereken en sık yaşanan sorunları grafiklerle anlatmaya çalışacağız.

Kedi Çene Problemleri

Kedi Çene Problemleri

Ağzın tamamen kapanabiliyor olmalıdır. Doğal kapanışta dilin ağız içinde kalması gerekir. Köpek dişleri dikeye yakın bir konumda olmalıdır. Ağız kapandığında altı kesici dişler, üst ve köpek dişleri arasında düz çizgiler içinde çalışmalıdır.

Undershot Jaw: Alt çenenin üst çeneye göre fazla derecede öne çıkmasıdır.

Overshot Jaw: Üst çenenin alt çeneye göre fazla derecede öne çıkmasıdır.

Narrow Lower Jaw: Alt dişlerin yanlış hizalanması veya eksikler nedeniyle birbirine çok yakın olmasıdır. Üst ve alt köpek dişeri arasında boşluklar görülebilir.

Kulaklar

Exotic Shorthair’ların kalitelerini belirleyen bir diğer faktör kulaklarının uzunluk ve eğim oranlarıdır. Yüksek standartlara sahip bir Exotic Shorthair’ın küçük, oval, aşırı derecede olmamak kaydıyla öne doğru eğik olmalıdır. Kulaklar birbirine yakın olmamalıdır. Kulak uzunlukları 35 ile 55 mm arasında olmalıdır.

Exotic Shorthair Kulak Eğim Standartları

Exotic Shorthair Kulak Eğim Standartları

Profilden bakıldığında 55° – 75° arası bir açı ile başın önüne doğru eğimli olmalıdır. Bu eğim standart kedilerde 77° –  90° arası bir açıdadır.

Gözler

Exotic Shorthair’ların en önemli fiziksel özelliklerinden bir tanesi gözleridir. Gözler büyük, oval, dışarı doğru bombeli ve gün ışığında tam parlak bir renge sahip olmalıdır. Birbirlerinden uzaklığı 36 mm den az 54 mm den fazla olmamalıdır. Gözleri yüzüne tatlı bir ifade vermelidir.

Vücut

Kısa ve kaslı bacaklarının taşıdığı vücudunu incelediğimizde omuzları geniş ve büyük olmalıdır. Göğüs kafesi poposuyla eşit genişlikte olmalıdır.

Ayaklar

Exotic Shorthair’lar kalın, güçlü ama kısa ayaklara sahiplerdir. Arkadan bakıldığında ayakları düz bir görüntü vermelidir.

Boyun

Exotic Shorthair’ların kalın, adaleli, güçlü ve kısa bir boynu vardır.

Patiler

Patileri büyük, yuvarlak ve etlidir. Ön patilerinde beşer, arka ayaklarında dörder tane tırnak gizli parmağı olması gerekmektedir.

Kuyruk

Exotic Shhorthair’ların kısa ancak vücut uzunluğu ile orantılı kalın bir kuyrukları vardır. Kuyruk genellikle kuyruk sokumu seviyesinin altına doğru eğim gösterir.

Kafa Tası

Kafatası düz ve çöküntüsüz olmalıdır. Exotic Shorthair ların alnının hemen üstünde fındık tanesi kadar bir tespit edilebilir. Ayrıca longhairlarda daha belirgin olan kafatasının hemen arka kısmında hafif bir çıkıntı mevcuttur. Bu çıkıntılar kafatasının doğal yapısına olumsuz etki etmemelidir.

Kürk

Standart kedilere göre 3 misli daha kalın olan derisini kaplayan, yumuşak peluş görünüşünde ki kürkünün; yuvarlak hatları bedeninin kusursuzluğuna dikkat çeker. Sık ve yumuşak olan tüylerinin uzunluğu 25 mm den kısa 40 mm den uzun olmamalıdır. 40 mm ile 55 mm arası tüy uzunluğu olan Exoticler; Exotic Longhair olarak tanımlanır.

Tespit Edilen Kırma & Düşük Irk Standartları

locket or button. Kinked or abnormal tail. Incorrect number of toes. Any apparent weakness in the hind quarters. Any apparent deformity of the spine. Deformity of the skull resulting in an asymmetrical face and/or head. Crossed eyes.* *The above listed disqualifications apply to all Exotic cats. Additional disqualifications are listed under “Colors.”

Long or narrow head; long Roman nose; thin muzzle; mild overshot or undershot jaw; bite deformity. Missing canine teeth in whole adult cats. Asymmetry: while nature never creates a perfectly symmetric structure, recognition should be given to any obviously asymmetric head structure, (i.e., crooked or off-center nose, mouth, etc.). Such asymmetry should be penalized according to severity. Ears that are large, pointed, slanting out from the head or set too close together. A narrow chest, or long back. Poor muscle tone. Poor coat condition. Slab flanks. Small or close-set eyes. Pale, weak eye color.

Kinked tail. Severe malocclusion or extremely asymmetric face structure; crossed, slanted or improperly focusing eyes. Severe overshot or undershot jaw.

Özet Bilgiler

Çıkış Ülkesi: ABD

Tüy Şekli: Kısa

Karakteri: Sakin, Sevgi Gösteren, Okşanmaktan Hoşlanan, İyi Huylu , Çok Zeki

Kaynaklar

 • Little, Susan, “How to Select New Breeding Stock”
 • Lyons, Leslie, “Understanding the Feline Genome”, Chapter 76, Consultations in Feline Internal
 • Medicine, ed John August, 4, WB Saunders Company, 2001.
 • Merck Veterinary Manual, Ninth Edition, Merck & Co, Inc, Whitehouse Station, NJ, 2005
 • Pedersen, Niels C, Feline Husbandry, American Veterinary Publications, Inc., Geleta, CA, 1991.
 • Pedersen, Niels C, Feline Infectious Diseases, American Veterinary Publication, Inc., 1988.
 • Seigel, Mordecai (ed), Cornell Book of Cats, Villard Books, NY, 1989
 • The Royal Canin Cat Encyclopedia, Aniwa Publishing, 2000
 • Wright, M (ed) The Book of The Cat, Summit Books, NY
 • “A Cat Ahead of Its Time,” Phil Maggitti. CFA Almanac, June 1985.
 • “An Exotic Dilemma,” Johanna Leibfarth. CFA Almanac, December 1988.
 • “The Exotic Shorthair,” Rosemond S. Peltz and Joan S. Uzee. CFA Yearbook, 1972.
 • “Exotic Shorthairs, The Long and the Short of It.” Johanna Leibfarth. CFA Almanac, August 1990.
 • “Exotic Shorthair Standards & Introduction” The International Cat Association (TICA)
 • “The Extraordinary ‘Exotic,'” Marna Fogarty. CFA Yearbook, 1977.
 • “We’ve Only Just Begun,” Johanna Leibfarth. CFA Yearbook, 1985.
 • “White Persians…A Ball of Fluff,” Vicki Dickerson. CFA Yearbook, 1983.

Exotic Shorthair Kedi Irkı Fotoğrafları

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yavru Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yavru Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yetişkin Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yavru Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yavru Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yavru Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı

Yavru Safkan Exotic Shorthair Kedi Irkı